Δύσκολη η εφηβεία…

efibia7

Κάθε συναίσθημα είναι πολύ έντονο και κάθε νέα εμπειρία αξιοσημείωτη. Η εφηβεία είναι η πιο δύσκολη περίοδος στη ζωή του ανθρώπου, καθώς αποχαιρέτα το παιδί που ήταν κάποτε και αναγκάζεται να διαμορφώσει τη νέα και πιο ώριμη έκδοση του εαυτού του. Μπορεί  τα πράγματα  να φαντάζουν δύσκολα, αλλά με τη συγκατάθεση των γονέων και των φίλων ο έφηβος βρίσκει διεξόδους.

Ο έφηβος προβληματίζεται αλλά και αναστατώνεται με τα σκαμπανεβάσματα της διάθεσής του μεταξύ χαράς και θλίψης. Αυτή η παράξενη διάθεση επηρεάζει και τους γύρω του προκαλώντας άγχος και ανησυχία στους γονείς και τους φίλους. Σε αυτήν την ηλικία πειραματίζεται με τα διαφορά στυλ μουσικής, το ντύσιμο και το χτένισμα. Συχνά έχει έντονες ανησυχίες προβληματισμούς και άγχος για το μέλλον του. Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου συνήθως οι έφηβοι ασχολούνται με πολλά πράγματα και βρίσκονται διαρκώς κάτω από πίεση. Ειδικά στις εξετάσεις στο τέλος του Λυκείου το άγχος και ο φόβος του, τον κατακλύζουν ολοκληρωτικά. Ο έφηβος έρχεται σε συχνές  συγκρούσεις με τους γονείς του, προσπαθώντας να κερδίσει την ανεξαρτησία του  ενώ συνειδητοποιεί ότι θα εξαρτάται για πολύ καιρό ακόμη από αυτούς. Σε αυτή τη φάση της ζωής του, συνήθως, έρχεται η πρώτη επαφή με το αντίθετο φύλο και αγωνιεί να πειραματιστεί, πλέον, και σεξουαλικά. Γενικότερα οι σχέσεις ανησυχούν τους εφήβους καθώς η κοινωνική ζωή αποκτά μεγάλη σημασία γι΄αυτούς. Τριχοφυΐα, καμπύλες, καινούργιες διαστάσεις είναι μερικά από τα εξωτερικά στοιχεία που αλλάζουν πάνω του. Δεν είναι όλοι, βέβαια,  έτοιμοι να δεχτούν αυτές τις αλλαγές και πολλές φορές τις βρίσκουν απογοητευτικές. Περνάνε πολλή ώρα μπροστά στον καθρέφτη. Τα συναισθήματα άγχους για την εξωτερική τους εμφάνιση είναι πολύ συνηθισμένα και πολλές φορές οδηγούν σε μειωμένη αυτοεκτίμηση αλλά και σε επικίνδυνες διατροφικές ακρότητες. Το παρακάτω άρθρο καλό θα ήταν να το προωθήσουμε στους γονείς μας: