Η χιονισμένη Ακρόπολη ταξίδεψε σε ολόκληρο τον κόσμο…

ΧΙΟΝΙΣΜΕΝΗ ΑΚΡΟΠΟΛΗ

Η χιονισμένη Ακρόπολη κέντρισε το ενδιαφέρον των ΜΜΕ σε όλο τον κόσμο.  Το διεθνές ειδησεογραφικό πρακτορείο Associated Press δημοσίευσε ένα βίντεο τραβηγμένο από drone  με τη   χιονισμένη Ακρόπολη  που έκανε τον γύρο του κόσμου. Ο τίτλος του άρθρου μιας βρετανικής με το όνομα Telegraph σχετικά με τη χιονισμένη Ακρόπολη ήταν: «(εκπληκτικές  εικόνες που) αιχμαλωτίζουν την Ακρόπολη της Αθήνας καλυμμένη με χιόνι». «Ενώ η αρχαία Ακρόπολη είναι ιδανική για φωτογράφιση, τα σχολεία και οι μεταφορές επλήγησαν σοβαρά από τις υπό το μηδέν θερμοκρασίες», αναφέρει το δημοσίευμα. «Τα σχολεία στην Αθήνα παρέμειναν κλειστά για μία εβδομάδα (9-13 Ιανουαρίου),  καθώς το  κρύο έβαλε στην κατάψυξη την Ελλάδα και την υπόλοιπη Ευρώπη».

Πηγή : http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/2532554/i-chionismeni-akropoli-taxidepse-se-olokliro-ton-kosmo

Αλεξοπούλου Ανθή, Αρζίδου Βασιλική, μαθήτριες της Β΄Τάξης