Επίσκεψη στην Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή

2

Το 1ο Γυμνάσιο Ευόσμου στις 27 Μαρτίου 2019 πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στην Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή με τους μαθητές της Α΄ Τάξης, στο πλαίσιο των μαθημάτων της Οικιακής οικονομίας και της Νεοελληνικής  Γλώσσας.  Οι μαθητές επέλεξαν τρία εκπαιδευτικά προγράμματα της σχολής: «Σιτάρι από το χωράφι στο τραπέζι μας», «Το μονοπάτι της ελιάς» και «Τα κατ΄αγρούς Διονύσια».

1

Μετά την αρχική υποδοχή στον χώρο της Σχολής από τους υπεύθυνους των προγραμμάτων ακολούθησε ξενάγηση στον εξωτερικό χώρο, όπου τα παιδιά χωρισμένα σε ομάδες είδαν από κοντά τις καλλιέργειες σιτηρών, τον νέο πειραματικό ελαιώνα καθώς και τον αμπελώνα.  Ακολούθησαν διάφορες δραστηριότητες, όπως φύτευση σπόρων στο θερμοκήπιο, ζύμωμα ψωμιού, γευστικές δοκιμές διαφόρων ειδών ελιάς, κατασκευή προσωπείων αρχαίου θεάτρου, ενώ στο εργαστήριο αγγειοπλαστικής έπλασαν αντίγραφα από αρχαία πήλινα αγγεία.

Κατά την αποχώρησή τους οι μαθητές πήραν μαζί τους ό,τι αποκόμισαν από τις δράσεις τους μαζί με τις καινούριες παραστάσεις και εμπειρίες.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγητές: Ταστσόγλου Β,. Ταουκτσή Δ., Τζελαλή Κ., Παρασκευαΐδου Ε., Στεργίου Λ., Λιόρα Θ.