Επίσκεψη στους Φιλίππους και την Καβάλα

Φίλιπποι

Τον αρχαιολογικό χώρο των Φιλίππων και την πόλη της Καβάλας επισκέφτηκαν στις 12 Απριλίου μαθητές του σχολείου μας στο πλαίσιο του Προγράμματος αγωγής υγείας «Ελαττώνω τον Θυμό, αυξάνω τη Συνεργασία μέσα από την Αγωγή της Συγχώρησης» και του  Προγράμματος περιβαλλοντικής εκπαίδευσης «Περιβάλλον και τέχνη», συνοδευόμενοι από τις εκπαιδευτικούς Ιορδανίδου Σοφία, Κορδάτου Αθηνά και Τζελαλή Αικατερίνη.

Η επίσκεψη ξεκίνησε με περιήγηση στον αρχαιολογικό χώρο των Φιλίππων, που περιλαμβάνονται στον Κατάλογο Μνημείων Παγκόσμιας Πολιτιστικής  Κληρονομιάς της UNESCO, με το ενδιαφέρον να εστιάζεται στο θέατρο, το οποίο κτίστηκε πιθανότατα από το βασιλιά Φίλιππο Β΄ (γύρω στα μέσα 4ου αιώνα π.Χ.).

Στην πόλη της Καβάλας οι μαθητές επισκέφτηκαν την παλιά πόλη με τα πλακόστρωτα σοκάκια, το Ιμαρέτ, ένα ισλαμικό κομψοτέχνημα που κτίστηκε το 1817 από τον Μεχμέτ Αλή, το επιβλητικό Φρούριο και τον Ιερό Ναό της Παναγίας με τη μαγευτική θέα.