Φωτογραφικό υλικό και Video από τις σχολικές εκδρομές μας στη Σόφια – Βουκουρέστι και Ρόδο

Καταγραφή

Την Σχολική χρονιά που μας πέρασε, κατόπιν προσκλήσεως από το σχολείο της ομογένειας  <<Αθηνά>> στο Βουκουρέστι της Ρουμανίας και στο πλαίσιο των περιβαλλοντικών προγραμμάτων <<  Αειφορία και  Μνημεία  Παγκόσμιας Κληρονομιάς  της    Unesco >> και <<  Η Αειφορική διαχείριση των  Μνημείων Παγκόσμιας Κληρονομιάς  της  Unesco >>, έγιναν δύο εκδρομές.

Η μία ήταν Στη Σόφια – Βουκουρέστι από 18/03/2019 έως 23/03/2019 όπου επισκεφτήκαμε:

1. 18/3/2019 στη Βουλγαρία το Μοναστήρι του Αγίου Ιωάννου της Ρίλα,  Σόφια, τον Καθεδρικό ναός  Αλεξάντερ Νιέφσκι και  την Ροτόντα του Αγίου Γεωργίου στο κέντρο της πόλης.

2. 19/3/2019   το Πλέβεν Ρούσσε, την  γέφυρας της φιλίας στη Ρουμανία –Βουκουρέστι , το περιβαλλοντικό πάρκο με παραδοσιακούς οικισμούς , το ενυδρείο .

3. 20/3/2019   ταΚαρπάθια , την Σινάια ,  το Peles, τα Θερινά ανάκτορα του Βασιλιά Καρόλου, το Μοναστήρι  της   Σινάια,  την πόλη Μπραν,  το θρυλικό κάστρο του Κόμη Δράκουλα , την πόλη Μπρασόβ.

4. 21/3/2019-23/3/2019 το σχολείο ομογένειας <<Αθηνά>>, το Κοινοβούλιο, το σπίτι του Τσαουσέσκου, το πατριαρχείο του Βουκουρεστίου και το  Μουσείο του χωριού, την ορθόδοξη εκκλησία της Σταυρουπόλεως και το  ιστορικό κέντρο.

Καταγραφή2

Η άλλη ήταν στην Ρόδο από 18/04/2019 έως 21/04/2019 όπου επισκεφτήκαμε:

1. 18/4/2019 την Ιξιά , την Ακρόπολη της Ρόδου, το Αρχαίο Θέατρο, το Αρχαίο Στάδιο και βραδινή βόλτα στην Παλαιά Πόλη .
  2. 19/4/2019  Ξενάγηση στη Μεσαιωνική Πόλη , γνωριμία με τα μνημεία Παγκόσμιας Κληρονομιάς της UNESCO (Αρχαιολογικό Μουσείο, Παλάτι των Ιπποτών, Πύργος του Ρολογιού, Χαμάμ, Τζαμί του Σουλεϊμάν, Παναγία του Μπούργκου, Eκκλησία του Αγίου Φανουρίου, Λιμάνι της Ρόδου με ανεμόμυλους.
  3. 20/4/2019 Επίσκεψη στο Ενυδρείο, στη Λίνδο , στη Καλλιθέα, και στη Μονή Παραμυθίας.

4. 21/4/2019 Ξενάγηση στην ιστορική Μονή της Φιλερήμου, στη Ζωοδόχο Πηγή, στην Οδός του Μαρτυρίου       (Γολγοθάς) ,στην Αρχαία Κάμειρο και Ιαλυσό.

Και στις δύο εκδρομές περάσαμε καταπληκτικά και τα παιδί <<γέμισαν >>με πολύ βιωματική γνώση και εμπειρίες που θα τα θυμούνται σε όλη τους την ζωή!

Για  τις αποδείξεις και το φωτογραφικό υλικό και video από τις εκδρομές στη Σόφια – Βουκουρέστι και στη Ρόδο οι μαθητές μπορούν να περνάνε από το σχολείο και να ζητούν τους υπεύθυνους των εν λόγω προγραμμάτων.