Όχι στην ενδοσχολική βία και τον εκφοβισμό!

bia«Όχι στην ενδοσχολική βία και τον εκφοβισμό» είπαν οι μαθητές του σχολείου μας την Πέμπτη 05/03/2020. Με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού (6 Μαρτίου) το σχολείο μας διοργάνωσε σχετική εκδήλωση στην Κατακόμβη του Ι.Ν. Ευαγγελισμού της Θεοτόκου σε μια προσπάθεια διαμόρφωσης στρατηγικών για την πρόληψη και την αντιμετώπιση του φαινομένου, που παίρνει ανησυχητικές διαστάσεις στη χώρα μας. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τα αίτια, τις συνέπειες και τους τρόπους αντιμετώπισης του φαινομένου με τη συνδρομή οπτικοακουστικού υλικού. Παράλληλα, στο σχολείο οι μαθητές ζωγράφισαν, έκαναν αφίσες, έγραψαν συνθήματα σε μπαλόνια, συμμετείχαν σε δρώμενα στέλνοντας μηνύματα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Την εκδήλωση στην Κατακόμβη παρουσίασε η Φιλόλογος κ. Χαρίκλεια Πουλτουρτζίδου, ενώ τον συντονισμό των δράσεων στο σχολείο ανέλαβαν η κ. Θεολογία Λιόρα, η κ.Στυλιανή Τσάμπουρα καιη κ.Αικατερίνη Χριστοδούλου.