Ημερίδα για το Περιβάλλον και την Κλιματική Αλλαγή

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης του 1ου Γυμνασίου Ευόσμου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την Ημερίδα για το Περιβάλλον και την Κλιματική Αλλαγή που διοργάνωσε ο Δήμος Κορδελιού Ευόσμου.  Η ενημερωτική εκδήλωση διεξήχθη την Πέμπτη 9 Δεκεμβρίου στο Πολιτιστικό Κέντρο Ευόσμου.  Στο πρώτο μέρος της εκδήλωσης παρουσιάστηκαν οι περιβαλλοντικές δράσεις του Δήμου και ενημερώσεις για την Κλιματική Αλλαγή από εκπροσώπους του Δήμου, του 2ο ΠΕΚΕΣ Κ. Μακεδονίας και της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης.  Στο δεύτερο μέρος ακολούθησε συζήτηση ανάμεσα στους υπεύθυνους της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ελευθερίου-Κορδελιού & Βερτίσκου και τους μαθητές του σχολείου μας, στην οποία τέθηκαν προβληματισμοί και διατυπώθηκαν προτάσεις για την Κλιματική Αλλαγή του Πλανήτη.

Στο τέλος της εκδήλωσης δόθηκαν αναμνηστικά δωράκια στους μαθητές!

Τους μαθητές συνόδευσαν η διευθύντρια του σχολείου Βλάχου Παναγιώτα και οι καθηγήτριες Λιόρα Θεολογία και Παρασκευαΐδου Ελένη.