Γνωρίζουμε τα όργανα της Συμφωνικής Ορχήστρας: Τα ξύλινα πνευστά

Ένα live streaming εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης παρακολούθησε η Α΄Γυμνασίου του Σχολείου μας στις 10/03/2022 στην αίθουσα της Κατακόμβης του Ιερού Ναού Ευαγγελισμού της Θεοτόκου. Τη δράση οργάνωσε η Καθηγήτρια Μουσικής του Σχολείου μας, Σοφία Ιορδανίδου, ενώ τους μαθητές συνόδεψαν οι εκπαιδευτικοί Λεμονιά Δημηνά, Μαρία Καλπακτσόγλου, Εμμανουήλ Καρανδρέας, Χαρίκλεια Πουλτουρτζίδου και Ευαγγελία Χατσίδου.
Στο πλαίσιο της διαδικτυακής συνάντησης οι μαθητές γνώρισαν τα όργανα της Συμφωνικής Ορχήστρας και συγκεκριμένα τα ξύλινα πνευστά και το κόρνο, παρακολουθώντας πέντε από τους μουσικούς της Κ.Ο.Θ. να παρουσιάζουν τα μουσικά όργανα, να μιλούν γι’ αυτά και να παίζουν αντιπροσωπευτικό ρεπερτόριο, συγκροτώντας ένα κουιντέτο. Στο τέλος του προγράμματος δόθηκε η δυνατότητα στους μαθητές να συνομιλήσουν με τους μουσικούς και να εκφράσουν τις απορίες και τις ερωτήσεις τους αναφορικά με τα μουσικά όργανα.