Η ποντιακή κουζίνα και η διατροφή των Ποντίων

Οι μαθητές των τμημάτων Γ1 και Γ2 του 1ου Γυμνασίου Ευόσμου στο πλαίσιο της συμμετοχής τους στο πρόγραμμα: «Ποντιακός ελληνισμός: μνήμες και όνειρα, παρελθόν, παρόν και μέλλον», δημιούργησαν την παρουσίαση «Η ποντιακή κουζίνα και η διατροφή των Ποντίων» με τη βοήθεια της συναδέλφου κ. Ταστσόγλου Βηθλεέμ.
Μέσα από την συγκεκριμένη δραστηριότητα τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για την επιχώρια οικονομία και διατροφή της αγροτοκτηνοτροφικής και αστικής κοινωνίας των χωριών και πόλεων του Πόντου, αλλά και να αναπτύξουν τις μαγειρικές τους δεξιότητες μέσα στο οικογενειακό τους περιβάλλον με τη βοήθεια των μητέρων τους.
Ευχαριστούμε πολύ τους μαθητές τόσο για τη συμμετοχή τους όσο και για την υλοποίηση της συγκεκριμένης σχολικής δραστηριότητας.