Η σχολική μας γιορτή για την 28η Οκτωβρίου 1940

Η σχολική μας γιορτή για την επέτειο του «Όχι» πραγματοποιήθηκε στις 27 Οκτωβρίου στην Κατακόμβη του Ιερού Ναού Ευαγγελισμού της Θεοτόκου. Κείμενα πεζά και ποιητικά, τραγούδια και πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό μετέφεραν τους παρευρισκόμενους μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς στο κλίμα εκείνης της ταραγμένης και δύσκολης περιόδου για την πατρίδα μας : Αλβανικό Μέτωπο, Κατοχή, Πείνα, Αντίσταση, Εκτελέσεις. Το μήνυμα της επετείου, η προάσπιση της ιδέας της ελευθερίας και της δημοκρατίας, παραμένει διαχρονικό και επίκαιρο, καθώς οι γεωπολιτικές συγκυρίες είναι ιδιαίτερα δύσκολες και ο λαός μας διαρκώς βάλλεται και δοκιμάζεται από νέες δοκιμασίες και προκλήσεις.
Υπεύθυνες της σχολικής γιορτής ήταν οι εκπαιδευτικοί : Γώτσιου Φερονίκη, Ιορδανίδου Σοφία, Κορδάτου Αθηνά.
Χρόνια μας Πολλά!