Οι σημαιοφόροι του Σχολείου μας στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου

Στις επετειακές εκδηλώσεις για την 28η Οκτωβρίου 1940 που διοργάνωσε ο Δήμος Κορδελιού Ευόσμου συμμετείχαν και οι σημαιοφόροι του Γυμνασίου μας. Οι μαθητές παρακολούθησαν τη Δοξολογία στον Ιερό ναό Ευαγγελισμού της Θεοτόκου, παρευρέθηκαν στην Επιμνημόσυνη Δέηση και στην Κατάθεση στεφάνου στο Ηρώο Πλατείας Δημαρχείου. Στη συνέχεια, έλαβαν μέρος στην παρέλαση που έγινε στη Δημοτική Ενότητα Ευόσμου.
Η επέτειος του «ΟΧΙ» αποτελεί μία από τις πιο λαμπρές σελίδες που έχει γράψει η Ελλάδα στην ιστορία της, καθώς το 1940 οι πρόγονοί μας βροντοφώναξαν το «ΟΧΙ» και αρνήθηκαν να υποταχθούν στον φασισμό και τον ναζισμό. Σήμερα, που απειλείται η παγκόσμια ειρήνη, η δημοκρατία, η ελευθερία και η αυτοδιάθεση των λαών από εκείνους που κλείνουν το μάτι στις επεκτατικές πολιτικές, τα ιδεώδη του παρελθόντος ας αποτελέσουν την αφετηρία και το ορόσημο για τις δικές μας, σύγχρονες μάχες!
Χρόνια πολλά!
Τους μαθητές συνόδεψε η εκπαιδευτικός του σχολείου μας, Αναστασία Πέτσα, καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής.