Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Καστοριά

Οι συμμετέχοντες του προγράμματος «Μνημεία, Βυζαντινή Μουσική και Πολιτισμός» υπό τον συντονισμό της κ. Ιορδανίδου Σοφίας είχαν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα του ΚΕΠΕΑ που έλαβε χώρα στην πόλη της Καστοριάς με τίτλο «Οι δρόμοι του Νερού- Η Λίμνη της Καστοριάς». Οι μαθητές παρακολούθησαν μια ενδελεχή παρουσίαση, η οποία ξεκινούσε με πληροφορίες ως προς το τι θεωρούμε λίμνη, τι σημαίνουν οι λέξεις: βιότοπος, οικοσύστημα, τροφικές αλυσίδες που επικρατούν σε ένα οικοσύστημα παρόμοιο με αυτό που υπάρχει στην Καστοριά, τι σημαίνει η φράση : ρύπανση των υδάτων από ποικίλους παράγοντες, όπως για παράδειγμα από τα νιτρικά ιόντα, που περιέχονται στα ανόργανα λιπάσματα και δημιουργούν υπερτροφικά ύδατα, με αποτέλεσμα την ανεξέλεγκτη παραγωγή φυτοπλαγκτόν, το οποίο δεσμεύει το οξυγόνο και οδηγεί στον θάνατο των ψαριών του οικοσυστήματος από ασφυξία. Η παρουσίαση στη συνέχεια έδωσε πληροφορίες για την πανίδα και τη χλωρίδα της λίμνης Καστοριάς και κατέληξε με απαντήσεις στις εύστοχες ερωτήσεις των παιδιών. Εν συνεχεία, ακολούθησε εξερεύνηση των διάφορων ειδών πτηνών, που ζουν στη λίμνη, από κοντά με τη βοήθεια κατάλληλου εξοπλισμού (χάρτη πτηνών και κιαλιών) και τελείωσε με ένα ευχάριστο παιχνίδι κυνηγητού όπου στα παιδιά μοιράστηκαν ρόλους ως προς το ποιοι θα κάνουν τα πτηνά, ποιοι τους κυνηγούς, ποιοι τα αρπακτικά. Οι μαθητές έμειναν κατενθουσιασμένοι από τη διαδραστική εκπαίδευση που έγινε στο ΚΕΠΕΑ Καστοριάς και ανυπομονούν για την επόμενη φορά που θα διεξαχθεί κάτι παρόμοιο.