Διαγωνισμός Μαθητικής Δημιουργικότητας

Στιγμιότυπο 2021-02-12, 19.24.48

Στην ιδιαίτερη χρονιά που περνάμε όλοι μας, οι μαθητές του 1ου Γυμνασίου Ευόσμου είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν την περίοδο των χριστουγεννιάτικων διακοπών τους στον Διαγωνισμό Μαθητικής Δημιουργικότητας που οργανώθηκε στο σχολείο μας, με πρωτοβουλία του εκπαιδευτικού Μουστάκα Δημήτρη και την υποστήριξη του συλλόγου διδασκόντων.

Στην ιστοσελίδα του διαγωνισμού www.creativestudents.eu προτάθηκε ενδεικτικά μια σειρά ψηφιακών εφαρμογών για τη σύνθεση μιας αφίσας, τη δημιουργία βίντεο ή 3D animation, cartoon ή βιντεοπαιχνιδιού, ανέβασμα μιας παρουσίασης, μιας φωτογραφίας ή ενός ηχητικού clip, αλλά και αρκετών άλλων δραστηριοτήτων.

Μετά τη λήξη του διαγωνισμού, η κριτική επιτροπή του σχολείου αποφάσισε να βραβεύσει ορισμένες από τις δημιουργίες των μαθητών, σύμφωνα με συγκεκριμένα κριτήρια πρωτοτυπίας, αισθητικής και αυθεντικότητας, συνυπολογίζοντας και τη δυσκολία του εγχειρήματος. Η επίσημη βράβευση των μαθητών και των επιλαχόντων του διαγωνισμού θα διεξαχθεί στο τέλος της σχολικής χρονιάς, ενώ όλοι οι μαθητές που έστειλαν το έργο τους θα συμμετάσχουν την άνοιξη σε μία δράση του σχολείου ειδικά σχεδιασμένη για αυτούς.

Στιγμιότυπο 2021-02-12, 18.21.45

(σε παρένθεση οι υπερσύνδεσμοι των έργων των μαθητών – σε περίπτωση που αργούν να «φορτώσουν» τα έργα, μπορείτε να τα δείτε, αφού πρώτα κάνετε λήψη /download)

Στιγμιότυπο 2021-02-12, 18.13.36

Το 1ο βραβείο μοιράστηκαν οι μαθητές Γιάννη Σακελλαρίου (βίντεο) και Χρυσάνθη Τούμπα (βιντεοπαρουσίαση):

Α1αΑ_1α

Έπαινοι αποδόθηκαν στους μαθητές Κωνσταντίνα Λιγερού (αφίσα), Στέφανο Παπαμήτρο (βιντεοπαιχνίδι) και Δέσποινα Καραγιαννίδου (αφίσα):

Α_Ε2Α_Ε3Α_Ε1

Στιγμιότυπο 2021-02-12, 18.13.41

Το 1ο βραβείο έλαβε ο μαθητής Κούτλιος Παναγιώτης (βιντεοπαιχνίδι)

Β_1

Έπαινο έλαβαν οι μαθητές Γιώργος Παναγιωτίδης (βιντεοπαρουσίαση), Καλλιόπη Κάκκα (βιντεοπαρουσίαση) και Δημήτρης Γιαννάκης (αφίσα):

Β_Ε1Β_Ε2Β_Ε3

Στιγμιότυπο 2021-02-12, 18.13.45

Το 1ο βραβείο αποδόθηκε στον μαθητή Αριστείδη Συρά (αφίσα):

Γ1

Στιγμιότυπο 2021-02-12, 18.17.32

Τέλος, το βραβείο Ομαδικής Εργασίας  απονεμήθηκε στις μαθήτριες της Β” τάξης Ευγενία Γεωργιάδου, Μαριάννα Μιχαλούδη και Δανάη Αναγνωστοπούλου (βιντεοπαρουσίαση):

Team

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες στον Διαγωνισμό για τις δημιουργίες τους!

Στιγμιότυπο 2021-02-12, 18.21.33