Συμμετοχή του 1ου Γυμνασίου στο Μαθητικό Συνέδριο «Προχωράμε μαζί;»

Με επιτυχία διεξήχθη το Μαθητικό Συνέδριο «Προχωράμε Μαζί;» στις 23-25 Απριλίου 2024, στο 2ο ΓΕΛ Νεάπολης, όπου συζητήθηκαν πρακτικές για την αλληλοκατανόηση και την ειρηνική συμβίωση στο σχολείο.

Συγκεκριμένα, παρουσιάστηκαν από ομάδες μαθητών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης εργασίες με θέμα τη συνεργασία και την αλληλοκατανόηση αλλά και την καταπολέμηση παραβατικών συμπεριφορών, αναφορικά με τους εξής θεματικούς άξονες:

-μέτρηση φαινομένων παραβατικής συμπεριφοράς ή έλλειψης ασφάλειας

-πρόληση παραβατικών συμπεριφορών και συγκρούσεων

-αντιμετώπιση παραβατικών συμπεριφορών και συγκρούσεων

Το Γυμνάσιό μας εκπροσωπήθηκε από μαθητές της ομάδας Διαμεσολάβησης και της Λέσχης Ζωγραφικής του σχολείου μας, τους οποίους συνόδεψαν οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί Πέτσα Αναστασία, Χατσίδου Ευαγγελία και Κορδάτου Αθηνά.   Η  παρουσίαση των μαθητών μας είχε ως τίτλο «Σπάσε τη σιωπή-Μίλα», ενώ η μαθήτρια Μητσινικολή Χρυσούλα πήρε μέρος και στη στρογγυλή τράπεζα που ακολούθησε,  στην οποία συμμετείχαν εκτός από μαθητές και ο Κωνσταντίνος Μπίκος, Παιδαγωγός και Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής Σχολής του Α.Π.Θ., ο Χρήστος Τσιρώνης, Κοινωνιολόγος, Καθηγητής του Τμήματος Θεολογίας του Α.Π.Θ., και ο Γεώργιος Μόσχος, Νομικός και πρώην Συνήγορος του Παιδιού.

Οι εντυπώσεις εκπαιδευτικών και μαθητών από τη συμμετοχή στο Μαθητικό Συνέδριο ήταν απολύτως θετικές, καθώς όλες οι παρουσιάσεις ήταν πραγματικά αξιόλογες.  Το μήνυμα του συνεδρίου ήταν ένα μήνυμα συνεργασίας, ομαλής και ειρηνικής συμβίωσης, αποδοχής της διαφορετικότητας και εγκαθίδρυσης κλίματος μη αποδοχής της παραβατικής συμπεριφοράς.

20IMG-17aea1f4e940436beaef0166d4ef0557-V