Όμιλος Μαθηματικών στο 1ο Γυμνάσιο Ευόσμου

images (1)

Όμιλος Μαθηματικών στο 1ο Γυμνάσιο Ευόσμου

Όμιλος Μαθηματικών έχει δημιουργηθεί στο 1ο  Γυμνάσιο Ευόσμου κατά το τρέχον σχολικό έτος 2014-2015.

Ο Όμιλος απευθύνεται σε μαθητές της Β ΄και Γ΄ Γυμνασίου όχι μόνο του 1ου Γυμνασίου Ευόσμου, αλλά και σε μαθητές άλλων Γυμνασίων  που αγαπούν τα Μαθηματικά. Σκοπός του Ομίλου είναι αφενός να προετοιμάσει τους μαθητές για τους Μαθηματικούς Διαγωνισμούς της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (Θαλής, Ευκλείδης, Αρχιμήδης) και αφετέρου να τους δώσει την ευκαιρία να ασχοληθούν περισσότερο με τα Μαθηματικά και να ταξιδέψουν στον μαγικό κόσμο τους.

Τα μαθήματα θα πραγματοποιούνται στον χώρο του σχολείου κάθε Πέμπτη και Παρασκευή από τις 14:00΄μ.μ. μέχρι τις 15:30΄μ.μ. Υπεύθυνοι του Προγράμματος  είναι η κ. Παπανικολάου Αναστασία, Μαθηματικός, και ο κ. Μουστάκας Δημήτριος, Μαθηματικός.

Από την ομάδα σύνταξης