Η ΤΡΙΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

βουλή

ΤΡΙΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ!

της Ιωακειμίδου Μάρθας, μαθήτριας της Γ΄ Γυμνασίου

Στα πλαίσια της εκπαιδευτικής επίσκεψης στη Βουλή που πραγματοποιείται κάθε χρόνο, οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου του σχολείου μας επισκέφτηκαν την Αθήνα και γνώρισαν ορισμένες από τις ομορφιές της. Η εκδρομή πραγματοποιήθηκε το τριήμερο 26-28 Φεβρουαρίου 2014 με συνοδούς καθηγητές την κ. Ιορδανίδου Σ., τον κ. Στεργίου Λ., την κ. Αρμουτίδου Κ., τον κ. Μουστάκα Δ. και την κ. Δαμιανίδου Γ.

Το πρόγραμμα – μεταξύ άλλων – περιλάμβανε πολύωρη επίσκεψη – ξενάγηση στο νέο Μουσείο της Ακρόπολης και στον λόφο της Ακρόπολης με ιδιαίτερη έμφαση στον ναό του Παρθενώνα. Το τελευταίο μέρος που επισκεφτήκαμε ήταν η Βουλή όπου μάς έγινε μία πολύ ωραία ξενάγηση.

Δεν έλειψε όμως και η διασκέδαση έως τα ξημερώματα σε γνωστά κλαμπ και ταβερνούλες στο κέντρο της Αθήνας!

Όλοι οι μαθητές επιστρέψαμε στη Θεσσαλονίκη με ανάμικτα συναισθήματα χαράς και ευχαρίστησης  από τη μια για όσα ζήσαμε το τριήμερο και λύπης για όσα δεν προλάβαμε να ζήσουμε και θα θέλαμε να ξαναζήσουμε…

Πατήστε εδώ για να δείτε το άρθρο του μαθητή Ιωαννίδη Κωνσταντίνου για το ίδιο θέμα.