Συνέντευξη με τον ποδοσφαιριστή Σαμουηλίδη του Αγροτικού Αστέρα

Στόχος η άνοδος στη Β΄ Εθνική!

agrotikos

Για τη μέχρι τώρα πορεία της ομάδας του αλλά και για τον εαυτό του μας μίλησε ο παίχτης του Αγροτικού Αστέρα Ευόσμου  Νίκος Σαμουηλίδης.

• Ήθελες από μικρός να γίνεις ποδοσφαιριστής;
  • Ναι, ήταν αυτό που ήθελα να κάνω πάντα.
  • Πότε και πώς ξεκίνησες το ποδόσφαιρο;
  • Άρχισα να παίζω ποδόσφαιρο στο χωριό μου από την ηλικία των 8 με 9 χρόνων.
  • Η ζωή ενός επαγγελματία ποδοσφαιριστή πόσο δύσκολη είναι;
  • Δεν είναι δύσκολη, εξαρτάται από το πόσο σου αρέσει αυτό που κάνεις.
  • Ποιον ποδοσφαιριστή έχεις ως πρότυπό σου;
  • Τον Pablo Garcia.
  • Όταν παίζεις, σε επηρεάζουν τα αρνητικά ή θετικά σχόλια από την κερκίδα;
  • Επηρεάζουν αλλά σε λογικό πλαίσιο. Δεν πρέπει να τα δίνεις σημασία και πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος στον αγώνα.
  • Ποιοι είναι οι στόχοι της ομάδας για τη φετινή χρονιά;
  • Η άνοδος στην Β΄ Εθνική.
  • Είσαι ικανοποιημένος από τη μέχρι τώρα πορεία σας;
  • Ναι, αρκετά, αλλά επίσης υπάρχουν και περιθώρια βελτίωσης.
  • Ποια ή ποιες ομάδες σας δυσκόλεψαν περισσότερο ως τώρα;
  • Μας δυσκόλεψαν περισσότερο μέχρι στιγμής η ΑΕΚ και η ΛΑΡΙΣΑ.
  • Λίγοι περίμεναν τον αποκλεισμό της ΑΕΚ στον θεσμό του Κυπέλλου από εσάς.   Τι έχεις να πεις σχετικά;
  • Ήταν ένα παιχνίδι όπως τα άλλα, ήμασταν πιο συγκεντρωμένοι και το κερδίσαμε.
  • Ο κόσμος είναι δίπλα στην ομάδα ή θα θέλατε περισσότερη υποστήριξη από τους φιλάθλους;
  • Ο κόσμος είναι δίπλα μας και ελπίζουμε ότι θα συνεχίσει έτσι.  Πρέπει όμως και στις αποτυχίες να μην μας εγκαταλείπουν.
  • Πες μας την καλύτερη έως τώρα στιγμή στην καριέρα σου αλλά και τη χειρότερη.
  • Η χειρότερή μου στιγμή ήταν ο τραυματισμός μου και η καλύτερη ήταν η νίκη απέναντι στον Πανσερραϊκό.  Ελπίζω, βέβαια, πως θα υπάρξουν και καλύτερες!
  • Πώς βλέπεις το ότι πολλά παιδιά σήμερα θέλουν να γίνουν  ποδοσφαιριστές;  Τι θα τα συμβούλευες;
  • Αν πραγματικά αγαπάνε αυτό που κάνουν, θα τα συμβούλευα να το συνεχίσουν.  Αλλά δεν πρέπει να παρατήσουν τα μαθήματα ή τις σχολές τους.  Θα πρέπει να γίνονται αυτά παράλληλα, γιατί, όσο παράξενο και αν φαίνεται, το σχολείο βοηθάει στο ποδόσφαιρο!

podosfairistis

Κωνσταντίνος Σαπρανίδης, μαθητής της Β΄ Τάξης