‘’Εγώ όχι βέβαια και δεν είμαι ρατσιστής’’

ΑΠΟ: ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΦΩΝΗ - Ιουν• 14•16

Πολλοί άνθρωποι μόλις αναφερθούμε στο θέμα του ρατσισμού λένε αμέσως χωρίς καν να το σκεφτούν ‘’Εγώ, όχι, βέβαια, δεν είμαι ρατσιστής’’ Απλά να σας θυμίσω πως το ίδιο έλεγε και ο Αδόλφος Χίτλερ υποστηρίζοντας ότι ο ίδιος δεν είναι ρατσιστής απλώς οι άλλοι είναι μαύροι! Κάτι το οποίο είναι, τουλάχιστον, παράλογο. Τι σημαίνει όμως να είσαι ρατσιστής; Θεωρώ ότι ρατσιστής είναι κάποιος που έχει μία ‘’κάθετη’’ άποψη για κάτι και δεν την αλλάζει. Όμως, δεν σταματάει μόνο εκεί, αλλά μειώνει όποιον δεν συμφωνεί μαζί του, επειδή δεν είναι ‘’σωστός’’, όπως, δηλαδή, νομίζει εκείνος ότι πρέπει να είναι. Ας υποθέσουμε πως εγώ πιστεύω ότι όποιος δεν κατάγεται από την Ελλάδα είναι κακός. Έτσι, όποτε συναντώ   κάποιον, ο οποίος δεν είναι Έλληνας, τον υποτιμώ και τον μειώνω, χωρίς καν να με έχει ενοχλήσει. Δεν σας ακούγεται παράλογο; Το ίδιο συμβαίνει, όταν  και εσείς υποτιμάτε κάποιον άνθρωπο  είτε λόγω της εμφάνισής του είτε γιατί δεν συμφωνείτε με τις απόψεις του. Πάντως, σε οποιαδήποτε περίπτωση, αν περιγελάσετε κάποιον, τότε γίνεστε και εσείς αυτομάτως ρατσιστής. Ίσως, να μην το σπουδαιολογείτε, όμως,  για σκεφτείτε, πώς θα νιώθατε εσείς οι ίδιοι, αν κάποιος σας φερόταν ρατσιστικά, γιατί ας πούμε, διαφωνεί μαζί σας ή θεωρεί την εμφάνισή σας μη ιδανική. Πώς θα αντιδρούσατε; Συνεχίζετε ακόμα να μην νοιάζεστε; Δεν ξέρω, αν πειστήκατε, πάντως, η άποψη μου είναι πως δεν πρέπει να είμαστε ρατσιστές. Αν και πρέπει να παραδεχτούμε ότι αυτό  είναι ανέφικτο. Νομίζω πως όλοι μας έχουμε φερθεί ρατσιστικά, έστω και μια φορά, ίσως, επειδή είδαμε κάτι που μας φάνηκε περίεργο ή δεν ήταν  ‘’κανονικό’’ για εμάς. Σε καμία περίπτωση, όμως, δεν πρέπει να ξαναφερθούμε έτσι! Γι αυτό, την επόμενη φορά που θα υποτιμήσετε κάποιον, σκεφτείτε, αν θα θέλατε να είστε εσείς στην θέση του!