Παρουσιάζοντας το Google Pixel

γράφει ο Κώσταντίνος Κατρανίτσας, μαθητής της Β’ Γυμνασίου

google pixel  Το Google Pixel είναι ένα από τα καλύτερα smartphone της αγοράς. Ανακοινώθηκε τον Οκτώβριο του 2016 και είναι διαθέσιμο για αγορά από τον ίδιο μήνα. Τα νέα κινητά της Google είναι διαθέσιμα σε δύο εκδόσεις. Η βασική έκδοση έχει οθόνη 5 ιντσών τεχνολογίας AMOLED και ανάλυση 1920×1080 pixels,ενώ η δεύτερη έκδοση Pixel XL έχει οθόνη 5.5 ιντσών τεχνολογίας AMOLED και ανάλυση 1440X2560 pixels.Οι δύο αυτές εκδόσεις έχουν πίσω κάμερα με ανάλυση 12MP και μπροστινή κάμερα 8MP, ενώ η μνήμη RAM είναι Snapdragon 821 και είναι στα 4GB. Επίσης, το Pixel έχει χωρητικότητα μπαταρίας 2770 mAh και αποθηκευτικό χώρο 32GB, ενώ το Pixel XL 3450 mAh και αποθηκευτικό χώρο επίσης 32GB. Ένα άλλο χαρακτηριστικό που παρατηρούμε στο νέο smartphone της Google είναι ο αναγνώστης δακτυλικών αποτυπωμάτων, ο oποίος είχε γίνει γνωστός από το iPhone 5S και στη συνέχεια πολλοί κατασκευαστές το πρόσθεσαν στις συσκευές τους. Τέλος, η τιμή του Google Pixel για την έκδοση των 32GB ανέρχεται στα 849 ευρώ, ενώ το Google Pixel XL στην έκδοση των 32GB στα 936 ευρώ.