ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

HPIM2424

Όπως σε όλα τα σχολεία ,αυτές τις μέρες ,έτσι και στο δικό μας ,γιορτάστηκε η παγκόσμια μέρα παιδικού βιβλίου.

Από τη διεθνή οργάνωση βιβλίων για τη νεότητα (IBBY) έχει οριστεί ως ημέρα γιορτής η ημέρα γενεθλίων του μεγάλου Δανού παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. (2 Απριλίου 1805 ).

Την  εκδήλωση στο σχολείο μας φέτος ανέλαβε η Β τάξη. Τα παιδιά διάβασαν το φετινό μήνυμα της ημέρας ,που ήταν ένα παραμύθι γραμμένο από μια διάσημη Βραζιλιάνα συγγραφέα, είπαν ποιήματα ,τραγούδησαν και  ενημέρωσαν τους μικρούς αναγνώστες για τα δικαιώματά τους.                                                                        Παρακολουθήσαμε και δύο μικρές ταινίες σχετικές με την αξία και τη σημασία του βιβλίου στη ζωή του παιδιού. Η εκδήλωση τελείωσε με ένα μικρό θεατρικό από τα παιδιά της Β τάξης. Μας έπαιξαν μια διασκευή του «Βιβλιοπόντικα» του Βαγγέλη Ηλιόπουλου.