Ένα αλλιώτικο μάθημα

ΑΠΟ: ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΦΩΝΗ - Μάι• 30•18

Καραμάνης Γιώργος, Α2

Στο σχολείο μας λειτούργησε και τη φετινή σχολική χρονιά, 2017-2018 το τμήμα ένταξης για μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες. Στα τμήματα ένταξης δίδαξαν δύο καθηγήτριες ειδικής αγωγής, μία φιλόλογο και μία φυσικό. Άρεσε το μάθημα στα παιδιά; Πώς νιώθουν που πηγαίνουν σε ένα διαφορετικό τμήμα την ώρα του μαθήματος; Γίνεται κατανοητό το μάθημα και πώς; Ξεπέρασαν τις  δυσκολίες που είχαν; Ρωτήσαμε τους συμμαθητές μας και αυτοί μας απάντησαν.

«Το μάθημα στο τμήμα ένταξης με βοηθάει να καταλάβω κάποια πράγματα που με δυσκολεύουν»

«Όταν δεν καταλαβαίνω κάτι στην τάξη μου ντρέπομαι να ρωτήσω. Στο τμήμα ένταξης μπορώ να ρωτήσω ελεύθερα»

«Το μάθημα γίνεται και ιδιαίτερα, αλλά και ομαδικά. Έχει λίγα άτομα, είναι ησυχία κι αυτό με βοηθάει »

«Μου αρέσει η οργάνωση της τάξης»

«Μου αρέσει η οικειότητα και το φιλικό περιβάλλον»

«Είναι ωραίο, γιατί γνώρισα και άλλα παιδιά»

«Την επόμενη φορά που πάω στην τάξη συμμετέχω, γιατί δουλεύουμε πολύ και τα καταλαβαίνω. Δεν έχω κενά.»

Ευχαριστούμε τις καθηγήτριες της ειδικής αγωγής

«»