Ζωντανό μάθημα ιστορίας

ΑΠΟ: ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΦΩΝΗ - Ιουν• 06•19

Βασιλάκη Δήμητρα, Γαβριήλ Αφροδίτη, Β1

Είναι εδραιωμένη η άποψη ότι το Βυζαντινό Μουσείο αποτελεί το προπύργιο του πολιτισμού στην πόλη μας, την Αθήνα. Έτσι, στις 15 Απριλίου το επισκεφθήκαμε με το σχολείο μας. Συγκεκριμένα, το επισκέφθηκε η Β΄ τάξη.  Πολλά και διάφορα εκθέματα, όπως θρησκευτικά βιβλία, εικόνες, αντικείμενα καθημερινής χρήσης,

αρχείο λήψης (22)

όπως πιάτα, πολλές εικόνες της Παναγίας μας έκαναν να πάρουμε μια γεύση των περασμένων εκείνων εποχών. Μεγάλη εντύπωση μου έκανε ένα κομμάτι τοίχου από ναό της Αιτωλοακαρνανίας του 11ου αι. μ.Χ., που είχε μεταφερθεί εκεί, γιατί, αν έμενε στο μέρος όπου κατασκευάστηκε, θα βούλιαζε κάτω από τα νερά, αφού εκεί φτιάχτηκε ένα φράγμα. Οι τοιχογραφίες ήταν έντονες και ζωηρές μετά από τόσα χρόνια.

article

Η ξενάγησή μας δεν  ήταν καθόλου κουραστική. Ο χώρος ήταν ευχάριστος. Το αποκορύφωμα ήταν ο εξωτερικός χώρος, που ευωδίαζε, πνιγμένος στο πράσινο και τα λουλούδια. Ήταν πολύ όμορφα. Το κτίριο στο οποίο στεγάζεται το μουσείο ήταν ένα παλιό αρχοντικό, που ανήκε στη Δούκισσα της Πλακεντίας.