Αισιοδοξία …. η ελευθερία έρχεται!

ΑΠΟ: ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΦΩΝΗ - Ιαν• 07•21

Μπουζαλάκος Αντώνης, Μιχάλης Παπαδόπουλος, Γ3

Eίμαστε αισιόδοξοι ότι όλη αυτή η περιπέτεια με την πανδημία  που περνάμε τον τελευταίο χρόνο θα τελειώσει γρήγορα. Ευχόμαστε να είμαστε υγιείς και να μπορέσουμε να ταξιδέψουμε ελεύθερα σύντομα. Εμείς που είμαστε από τη φύση μας «ταξιδιάρικα πουλιά» θέλουμε να δούμε και να γνωρίσουμε νέους τόπους.

Έτσι, καταλαβαίνουμε και τους 30.000.000 ξένους που καταφθάνουν κάθε χρόνο στη χώρα μας. Τουλάχιστον μέχρι πριν ενάμιση χρόνο, που δεν είχε πληγεί όλος ο πλανήτης από την πανδημία.

Κάθε χρόνο ένα πλήθος από ξένους επισκέπτονται την πατρίδα μας. Πολλοί απ΄ αυτούς ξεκινούν απ’ τα πιο μακρινά μέρη του κόσμου, χωρίς η απόσταση που χωρίζει τη χώρα τους από τη δική μας

να γίνεται το εμπόδιο στην επιθυμία τους να δουν τον τόπο μας. Όλοι θέλουν να γνωρίσουν τους ανθρώπους της χώρας μας καθώς και τις φυσικές μαγευτικές καλλονές της.

Μύρινα

Στην Ελλάδα υπάρχουν πολλά ξεχωριστά μέρη και πολλά πράγματα, για να κάνει κάποιος επισκέπτης.

Η Ελλάδα φημίζεται κυρίως για τον πολιτισμό της. Όλοι θέλουν να δουν τα μνημεία, που μας άφησαν ως κληρονομιά οι πρόγονοί μας. Αυτά δείχνουν το πλούσιο ιστορικό παρελθόν μας.

αρχείο λήψης (5)

Αν επισκεφθείς την Ελλάδα, φυσικά θα πρέπει να δοκιμάσεις την παραδοσιακή κουζίνα, η οποία έχει τα καλύτερα σπιτικά φαγητά, όπως παστίτσιο, μουσακά,

αρχείο λήψης (14)

σουβλάκι καθώς και την πιο δροσερή σαλάτα της, τη ντοματοσαλάτα. Επίσης, τα φρέσκα ψάρια και το νόστιμο χταποδάκι και τα καλοψημένα καλαμαράκια,

με συνοδεία από λίγο κρασάκι ή ουζάκι. Και φυσικά τα επιδόρπια, όπως καρυδόπιτα και γλυκά του κουταλιού.

αρχείο λήψης (15)

Εκτός από το φαγητό και τους αρχαιολογικούς χώρους, η Ελλάδα φημίζεται, φυσικά και για τα νησιά της. Δεν υπάρχει τίποτε ομορφότερο από τα νησιά της Ελλάδας. Έχουν τα πάντα. Όμορφα σπιτάκια,

πανέμορφη θέα

και το σημαντικότερο, οι παραλίες τους.

αρχείο λήψης (15) Ένα κολύμπι σε μια από τις θάλασσες της Ελλάδας θα σε κάνει να ξεχάσεις τα πάντα και να απολαύσεις τα καταγάλανα νερά της.

Επίσης, κανείς δεν μπορεί να παραβλέψει το γεγονός ότι οι Έλληνες είναι πολύ φιλόξενοι.

αρχείο λήψης (1)

Όλοι γνωρίζουν ότι στην Ελλάδα οι ντόπιοι φέρονται πολύ φιλικά προς τους τουρίστες.

Μα η Ελλάδα φημίζεται και για τη νυχτερινή διασκέδαση. Μια βόλτα τη νύχτα σε νησάκι θα σε κάνει να ευχαριστηθείς όσο δεν ευχαριστήθηκες ποτέ.

Η Ελλάδα είναι μια πολύ όμορφη χώρα, με τα τοπία της και τα φαγητά της. Γι΄αυτό κι όλο και πιο πολλοί ξένοι έρχονται κάθε χρόνο ή και περισσότερες φορές το χρόνο εδώ,

καθώς δεν μπορούν να χορτάσουν όλα αυτά που προσφέρει αυτός ο τόπος.

imvros24.jpg

Τώρα πια που η πανδημία άλλαξε πολλά στη ζωή μας ίσως δούμε κιόλας πολλούς ξένους να έρχονται για μόνιμη διαμονή στη χώρα μας, εφόσον γίνει κανόνας σε πολλούς τομείς η τηλεργασία. Και ας φτάσει πάλι η οικονομία τουλάχιστον στο επίπεδο που ήταν.

αρχείο λήψης (4)