ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΟ ΤΟ 2016…

ΑΠΟ: ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΦΩΝΗ - Ιουν• 14•16

Βασιλείου Νάσια, Κατσικιώτη Άρτεμις, Zαχαράκη Λεμονιά

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΑΠΟ ΤΟΝ κ. Μπουραντά Όθωνα, καθηγητή Θεολογίας και Διευθυντή του σχολείου μας

1ο γυμνασιο Καματερου

•Κύριε Μπουραντά, έχετε συναντήσει στην εμπειρία σας ως εκπαιδευτικός παιδιά άλλων θρησκειών που είτε αρνούνται να κάνουν το μάθημα των θρησκευτικών είτε δεν κάνουν προσευχή;
Η προσευχή δεν υποχρεώνει κανένα, αλλά για να πάρει απαλλαγή θα πρέπει να υπάρχει δήλωση από τον κηδεμόνα.
• Τελικά, έχει νόημα να στρεφόμστε στον Θεό, για να μας βοηθήσει και κατά πόσο μπορεί να μας βοηθήσει;
Έχει νόημα γι’αυτόν που πιστεύει.
• Έχει νόημα να γίνονται θρησκευτικές συγκρούσεις;
Τους απλούς ανθρώπους δεν τους συμφέρει να συγκρούονται για θέματα πίστης. Το κοινό συμφέρον, ανεξάρτητα της πίστης, είναι ο αλληλοσεβασμός και η αμοιβαία ανοχή. Οι συγκρούσεις εξυπηρετούν άλλα συμφέροντα (κυβέρνηση, κράτος ή άλλα οικονομικά συμφέροντα).
• Υπάρχουν πολλοί θεοί ή ένας και μοναδικός, απλά εμφανίζεται σε διάφορες μορφές;
Ο Θεός είναι ένας, αλλά ο τρόπος που τον αντιλαμβάνεται κάποιος διαφέρει.
• Πώς επιλέξατε να γίνετε καθηγητής θεολογίας;
Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή είχα δηλώσει για καθηγητής σε φιλοσοφικά μαθήματα κα μετά στις θεολογικές σχολές. Πέρασα θεολογία και αποφάσισα να παρακολουθήσω το πρώτο έτος και στην συνέχεια σκόπευα να ξαναδώσω εξετάσεις για φιλοσοφική σχολή. Όμως, κατά την διάρκεια της φίτησης στη θεολογική σχολή, άλλαξα γνώμη, γιατί είδα ότι είχε πολύ ενδιαφέρον και γι’αυτό αποφ΄σισα να συνεχίσω εκεί.
• Στην περίοδο που σπουδάζατε για καθηγητής θεολογίας, υπήρχε κάποιος που σας κορόιδευε για την επιλογή σας;
Όχι, δεν συνάντησα κάτι τέτοιο, απλά πάντα υπάρχουν κάποιοι που είναι προκατειλημμένοι σε αυτά τα θέματα.
• Πιστεύετε πως ο Θεός βοηθά μόνο αυτούς που πιστεύουν πραγματικά σ’αυτόν;
Όχι, βέβαια, γιατί ο Θεός είναι Θεός της αγάπης και πατέρας όλων.