Εκφοβισμός: Ξέρεις τις συνέπειες μην τις αγνοείς, ΜΙΛΑ!!!

ΑΠΟ: ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΦΩΝΗ - Ιουν• 14•16

Γεωργία Μαραγκού Β΄2

Ο εκφοβισμός – bullying είναι οποιαδήποτε μορφή ψυχολογικής και σωματικής βίας . Πλέον ο σχολικός εκφοβισμός αποτελεί ένα από τα πιο σημαντικά προβλήματα της σημερινής κοινωνίας. Πολλά παιδιά βρίσκονται σε άσχημη σωματική και ψυχική κατάσταση εξαιτίας αυτού του φαινομένου . Ο καθένας από εμάς πρέπει να μιλήσει, αν δει κάτι ή αν είναι και ο ίδιος θύμα εκφοβισμού . Όταν είμαστε θύμα εκφοβισμού- bullying θεωρούμε ότι εμείς έχουμε κάποιο πρόβλημα (και για αυτό μας κοροϊδεύουν οι άλλοι), αλλά στην ουσία οι θύτες έχουν προβλήματα και όχι τα θύματα. Πολλοί άνθρωποι, και κυρίως παιδιά , που βρίσκονται στην θέση του θύματος, φτάνουν σε συναισθηματικό και ψυχολογικό αδιέξοδο. Γι΄αυτό πρέπει  πάντα να μιλάμε σε κάποιον, όταν ασκείται bullying σε εμάς, είτε αυτός ο κάποιος είναι συγγενής μας, καθηγητής μας ή φίλος μας . Σταμάτησε το bullying! Σκέψου τις περιπτώσεις του Βαγγέλη στα Γιάννενα και του Άλεξ στη Βέροια. Οποιοδήποτε περιστατικό μπορεί να καταλήξει σαν τις παραπάνω περιπτώσεις! Θες να μην γίνει αυτό; ΜΙΛΑ!!!!