Πώς έφτασα στην κορυφή

ΑΠΟ: ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΦΩΝΗ - Απρ• 03•18

Τσαπατσούλης Ανδρέας, Γ3
Οι σχολικές επιδόσεις αποτελούν ένα σημαντικό κίνητρο για όλους τους μαθητές . Είναι ενθαρρυντικό το γεγονός ότι όλοι οι μαθητές προσπαθούν για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα στο τέλος της σχολικής χρονιάς. Αυτό ήταν και το δικό μου κίνητρο για να μπορέσω να ενταχθώ στους μαθητές που επιβραβευτήκαν με αριστεία προόδου. Η θέληση, η προσπάθεια , οι θυσίες και το ενδιαφέρον για την μελέτη είναι τα κυρία χαρακτηριστικά που πρέπει να διαθέτει ένας μαθητής για να μπορέσει να έχει κάλους βαθμούς και να χαροποιήσει όχι μόνο τον εαυτό του με τις επιδόσεις του ,αλλά και τους γονείς του που προσπαθούν να παρέχουν στα παιδιά τους οτιδήποτε τους ζητηθεί.
imagesPTW0MHOJ
O καλός μαθητής, λοιπόν, είναι αυτός που ξεπερνά ακάθεκτος όλες τις δυσκολίες και τις μεταπτώσεις της ηλικίας του και συνεχίζει να «φέρνει καλούς βαθμούς», εκπληρώνοντας έτσι τις προσδοκίες των γονιών του. Υπάρχουν παιδιά που το καταφέρνουν ,γιατί έτσι είναι φτιαγμένα, γιατί στάθηκαν σε μερικά πράγματα τυχερά, γιατί είχαν πάντα την κατάλληλη στήριξη. Υπάρχουν όμως και άλλα που δεν τα καταφέρνουν, είτε γιατί έχουν μαθητικές δυσκολίες ,είτε επειδή δεν αφιερώνουν τον κατάλληλο χρόνο για μελέτη .Εν κατακλείδι ,θα μπορούσε να σημειωθεί οι βαθμοί ουσιαστικά αντικατοπτρίζουν την εικόνα και την στάση ενός μαθητή κατά την διάρκεια όλης της σχολικής χρονιάς.