Μεγάλος ή μικρός; Δύσκολη επιλογή!

Δρακοπούλου Ελπίδα Β’1

Η ενηλικίωση ξεκινά στα 18, σύμφωνα με τους νόμους. Όμως τι σημαίνει αυτό; Πρέπει ξαφνικά να γίνουμε τόσο σοβαροί όσο και οι άλλοι ενήλικες να ξεχάσουμε την παιδική μας φαντασία και αθωότητα; Σίγουρα όταν κάποιος μεγαλώνει πρέπει να αλλάζει και η συμπεριφορά του. Βέβαια, δεν πρέπει να υπερβάλουμε με αυτό. Ξαφνικά να υποχρεούμαστε να χάνουμε τη φαντασία μας και η ζωή μας να είναι προσαρμοσμένη μέσα σε ένα πρόγραμμα και να έχουμε τρομερή οργάνωση. Οφείλουμε να ενηλικιωθούμε κάποια στιγμή αλλά όχι ξεπερνώντας τα όρια. Θέλετε λοιπόν να εξελιχθείτε σε έναν ενήλικα, όπως οι περισσότεροι, μη έχοντας  φαντασία και με ελεγχόμενα συναισθήματα, να γίνετε, δηλαδή, σαν ένα «ρομπότ» ή μήπως ένας άνθρωπος που κράτησε κάποια στοιχεία από την παιδική του ηλικία και σίγουρα πιο χαρούμενος; Η επιλογή δική σας!