Σημαία και οι παρελάσεις

σημαία

Ένα από τα σημαντικότερα θέματα που προέκυψε πριν από λίγους μήνες , με αφορμή τις εθνικές γιορτές,  ήταν η απόφαση του Υπουργείου Παιδείας. Οι μαθητές της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης δε χρειάζεται πλέον  να έχουν καλές επιδόσεις στα μαθήματα, για να μπουν στο τμήμα της σημαίας.  Αρκεί απλά να είναι τυχεροί, για να κληρωθούν σημαιοφόροι και παραστάτες, διότι η επιλογή των σημαιοφόρων και παραστατών θα πραγματοποιείται με κλήρωση ανάμεσα στους μαθητές.

Ποια όμως θα είναι τα κίνητρα των μαθητών, για να διαβάζουν και να αριστέψουν; Με  το παλιό σύστημα οι μαθητές των  δημοτικών σχολείων είχαν έναν παραπάνω λόγο για να είναι συνεπείς στα μαθήματα τους. Οι κόποι τους επιβραβεύονταν με το να κρατάν το σύμβολο της Ελλάδας, δηλαδή την ελληνική σημαία. Άραγε πώς θα ξεχωρίζουν οι πρώτοι μαθητές και πώς θα ανταμείβονται οι προσπάθειες των μικρών παιδιών του δημοτικού;

Μυλωνά Σοφία