Συνέντευξη με το Γιώργο Καρακούλα, έναν έμπειρο οδηγό

Συνέντευξη με το Γιώργο Καρακούλα, έναν έμπειρο οδηγό 1

Ο 26χρονος Γιώργος Καρακούλας είναι ένας Έλληνας οδηγός αγώνων από Κοζάνη.

1. Γιατί επέλεξες να ασχοληθείς με το μηχανοκίνητο αθλητισμό;

-Επέλεξα να ασχοληθώ με το μηχανοκίνητο αθλητισμό, γιατί ο πατέρας μου σε νεαρή ηλικία ασχολήθηκε με αυτόν, κάτι το οποίο με ώθησε  να  ασχοληθώ και εγώ.

2. Πώς άρχισε η καριέρα σου ως οδηγός;

-Η καριέρα μου ως οδηγός άρχισε στην ηλικία των 14 ετών, ξεκινώντας από αγώνες στο χώρο του cart που είναι το πρώτο βήμα, για να ασχοληθεί κανείς με το μηχανοκίνητο αθλητισμό (Το cart είναι το βασικό σχολείο όπου μπορεί κάποιος να μάθει να οδηγεί σε καθημερινό επίπεδο καθώς και σε επαγγελματικό).

3. Είναι δύσκολο και επικίνδυνο το άθλημα που έχεις επιλέξει;

-Ο μηχανοκίνητος αθλητισμός ήταν και θα είναι πάντα ένα επικίνδυνο άθλημα, αλλά τα μέτρα ασφαλείας που λαμβάνονται και οι προδιαγραφές τόσο για τα οχήματα όσο και για τις πίστες με το πέρασμα των χρόνων έχουν εξελιχτεί σε τέτοιο βαθμό, ώστε να υπάρχει η μέγιστη ασφάλεια και για τον οδηγό και για το θεατή.

4. Τι διακρίσεις έχεις πάρει;

-Οι διακρίσεις που έχω πάρει ως οδηγός είναι πρωταθλητής Νοτιανατολικής Ευρώπης στα cart και 4ος στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα  της Porche .

5. Σε ποια πρωταθλήματα τρέχεις;

- Αγωνίζομαι στο πρωτάθλημα της Porche με την ονομασία PORCHE SPORTS CUP .

6. Πώς εξασκείσαι;

-Εξασκούμαι με μία ώρα γυμναστικής την ημέρα με επαγγελματικούς  προσομοιωτές οδήγησης καθώς και με το αγωνιστικό cart.

7. Πιο αμάξι έχεις και τι μοντέλο είναι;

-Το αυτοκίνητο που έχω είναι μια Porche Cayman GT4.

8. Υπάρχουν κάποιοι βασικοί κανόνες   του αθλήματος με το οποίο ασχολείσαι που θα έπρεπε να τους ξέρουμε;

-Βασική προϋπόθεση για έναν οδηγό είναι να φοράει πάντα ζώνη ασφαλείας και όταν βρίσκεται στην πίστα-τηρεί τις σημαίες που υποδεικνύονται σαν σήμανση από τους κριτές και τους άρχοντες του αγώνα.

9.Ευχαριστούμε πολύ για τη συνέντευξη που μας δώσατε!Συνέντευξη με το Γιώργο Καρακούλα, έναν έμπειρο οδηγό 2

Τη συνέντευξη πήραν οι μαθητές Καραγιαννάκης Βασίλης,

Κασνάκης Γιάννης και