Πολιτιστικές διαδρομές στην πόλη μας! (Δημοτική Πινακοθήκη Λαμίας)

ΑΠΟ: ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ - Φεβ• 17•24

Ο πολιτιστικός μας περίπατος στις 2 Νοέμβρη 2023, ξεκίνησε από την Δημοτική Πινακοθήκη Λαμίας, όπου οι μαθητές της Γ΄ τάξης ξεναγήθηκαν στο χώρο που φιλοξενεί την ομαδική εικαστική έκθεση με το τίτλο «Instincts» όπου παρουσιάζονται τα έργα 36 εικαστικών, μελών του Συλλόγου Καλλιτεχνών Εικαστικών Τεχνών Κεντρικής Ελλάδας. Η ξενάγηση έγινε από τον επιμελητή της έκθεσης Μπουραζάνη Κωνσταντίνο (Ιστορικό Tέχνης).

Ο κος Μπουραζάνης αναφέρει στην εισαγωγή του καταλόγου με τα έργα των καλλιτεχνών ότι ” στόχος της έκθεσης είναι η αποκάλυψη της παρόρμησης που διακατέχει τον καλλιτέχνη κατά τη δημιουργική διαδικασία, η επικοινωνία αυτής με το θεατή και η αναγωγή αυτής της ενστικτώδους στιγμής στο πεδίο της αντικειμενικότητας μέσω της έκθεσης, της υποκειμενικής έκφρασης έργου τέχνης.”

Είχαμε τη χαρά να ενημερωθούμε από τους καλλιτέχνες Βλαχογιάννη Βίκυ και Παρασκευόπουλο Άγγελο για τα έργα τους.