Πείραμα: «Αιωρούμενος δίσκος»

Από την ομάδα πειραμάτων, γράφει ο μαθητής της Β” Γυμνασίου Νίτσιος Ευάγγελος

Ο «αιωρούμενος δίσκος», όπως αποκαλείται, είναι ένας δίσκος CD, ο οποίος με τη βοήθεια της ώθησης που ασκείται από τον αέρα ενός  μπαλονιού το οποίο έχει τοποθετηθεί επάνω στον δίσκο, αιωρείται.

Υλικά

1.  Ένας δίσκος CD
  2.  Πιστόλι σιλικόνης
  3.  Μπουκάλι (για το στόμιο)
  4.  Μπαλόνι
  5.  Κοπίδι
  6.  Γυαλόχαρτο (150P)
  7.  Ράβδος σιλικόνης

Πορεία κατασκευής

Κόβουμε το στόμιο του μπουκαλιού ίσια με το κοπίδι, ένα εκατοστό περίπου κάτω από το καπάκι. Έπειτα παίρνουμε το στόμιο του μπουκαλιού, βγάζουμε το καπάκι και το τρίβουμε από την πλευρά που το κόψαμε στο γυαλόχαρτο, για να γίνει λείο. Αφού το τρίψουμε, το κολλάμε ακριβώς επάνω στην τρύπα του δίσκου με σιλικόνη. Το κολλάμε καλά βάζοντας τριγύρω σιλικόνη, ώστε να μη φεύγει καθόλου ο αέρας. Φουσκώνουμε το μπαλόνι, το βάζουμε στο στόμιο. Στη συνέχεια, αφήνουμε το μπαλόνι και ο αέρας που απελευθερώνεται από το μπαλόνι ωθεί τον δίσκο να αιωρείται σε μια λεία επιφάνεια. (Προσοχή: το μπαλόνι να μην ακουμπάει κάτω).