Η ΕΞΕΓΕΡΣΗ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

Η εξέγερση του Πολυτεχνείου το 1973 ήταν μια μαζική διαδήλωση λαϊκής αντίθεσης στο καθεστώς της Χούντας των Συνταγματαρχών. Η εξέγερση ξεκίνησε στις 14 Νοεμβρίου 1973, με κατάληψη του Μετσόβιου Πολυτεχνείου Αθηνών από φοιτητές και σπουδαστές που κλιμακώθηκε σχεδόν σε αντιχουντική επανάσταση και έληξε με αιματοχυσία το πρωί της 17ης Νοεμβρίου, μετά από μια σειρά γεγονότων που ξεκίνησαν με την είσοδο άρματος μάχης στο χώρο του Πολυτεχνείου και την επαναφορά σε ισχύ του σχετικού στρατιωτικού νόμου που απαγόρευε συγκεντρώσεις και την κυκλοφορία σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Στις 14 Νοεμβρίου 1973 φοιτητές του Πολυτεχνείου αποφάσισαν αποχή από τα μαθήματα και άρχισαν διαδηλώσεις εναντίον του βάναυσου στρατιωτικού καθεστώτος. Οι φοιτητές που αυτοαποκαλούνταν «Ελεύθεροι Πολιορκημένοι», οχυρώθηκαν μέσα στο κτίριο της σχολής επί της οδού Πατησίων και ξεκίνησαν τη λειτουργία του ανεξάρτητου ραδιοφωνικού σταθμού του Πολυτεχνείου. Ο πομπός κατασκευάστηκε μέσα σε λίγες ώρες στα εργαστήρια της σχολής Ηλεκτρολόγων Μηχανικών από τον Γιώργο Κυρλάκη. Το, πλέον ιστορικό, μήνυμά τους ήταν: «Εδώ Πολυτεχνείο! Λαέ της Ελλάδας το Πολυτεχνείο είναι σημαιοφόρος του αγώνα μας, του αγώνα σας, του κοινού αγώνα μας ενάντια στη δικτατορία και για την Δημοκρατία». Εκφωνητές του σταθμού ήταν η Μαρία Δαμανάκη, ο Δημήτρης Παπαχρήστος και ο Μίλτος Χαραλαμπίδης.

Για μια ακόμα χρονιά το Γυμνάσιο Μύρινας τίμησε τους νεκρούς του Πολυτεχνείου. Η γιορτή πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 15 Νοεμβρίου στον προαύλιο χώρο του σχολείου. Αρχικά μίλησε ο διευθυντής του σχολείου κ. Μανώλης Ρόκκος για τα γεγονότα του Πολυτεχνείου και τη σημασία του για τις μετέπειτα γενιές. Πολλοί μαθήτες και μαθήτριες πήραν μέρος και με τη βοήθεια των καθηγητών παρουσίασαν ποιήματα και τραγούδια εμπνευσμένα από τον αγώνα για την αποκατάσταση της δημοκρατίας.

Υπεύθυνοι καθηγητές: κ.Καμπακάκη, κ.Καλύβα, κ.Αργυρίου.

P1160675NEW

Αξίζει να δείτε το παρκάτω αφιέρωμα στο Πολυτεχνείο…

Γράφει ο Παναγιώτης

από «ΤΑ ΚΛΟΥΒΙΑ ΑΥΓΑ«