ΛΗΜΝΟΣ

bigmap

Η Λήμνος αποτελεί έναν ενιαίο δήμο. Έχει 32 χωριά και  περίπου 18000 μόνιμους κατοίκους. Η πρωτεύουσα και το κεντρικό λιμάνι του νησιού είναι η Μύρινα.

Η Λήμνος είναι ηφαιστειογενές νησί. Αν και δεν έχει δάση, έχει εκτεταμένες εύφορες πεδιάδες,  καλλιεργημένες με σιτηρά κι αμπέλια. Επίσης, έχει υπέροχες και καθαρές παραλίες και είναι ιδανικό μέρος για ήρεμες διακοπές.

Οι βασικές ασχολίες των κατοίκων είναι η κτηνοτροφία και η γεωργία. Επίσης, ασχολούνται με τον  τουρισμό, το εμπόριο και τα ναυτικά επαγγέλματα. Υπάρχουν αξιόλογοι αρχαιολογικοί χώροι, παραδοσιακοί οικισμοί και παράξενους γεωλογικούς σχηματισμούς.

Η Λήμνος έχει μεγάλη παράδοση σε τοπικά προϊόντα, όπως τα γαλακτοκομικά. Η πιο γνωστή ποικιλία κόκκινου κρασιού είναι το «Καλαμπάκι» ή το «Λημνιό». Σε ό,τι αφορά το λευκό κρασί η πιο δημοφιλής ποικιλία είναι το «Μοσχάτο Αλεξανδρείας».

Αν θέλετε μπορείτε να παρακολουθήσετε το

αφιέρωμα που έχει κάνει η δημοσιογράφος κ. Μάγια Τσόκλη:

Γράφει η Ερίσα

από τους  «ANONYMOUS THE BEST»