ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ

μαθηματικαΣυχνά τα μαθηματικά είναι για τους μαθητές ένα βαρετό και δύσκολο μάθημα.Στην πραγματικότητα είναι ένα απαραίτητο εργαλείο που χρησιμοποιούμε στην καθημερινή μας ζωή. Επιστήμες όπως η βιολογία, η φυσική, η πληροφορική, η ιατρική,η γεωλογία, οι οικονομικές επιστήμες και πολλές μορφές τέχνης βασίζονται στα μαθηματικά.

Τα μαθηματικά δεν απευθύνονται σε λίγους, αλλά σε κάθε άνθρωπο. Ακόμη και άνθρωποι που δεν έχουν πάει ποτέ σχολείο χρησιμοποιούν καθημερινά στη ζωή τους μαθηματικά. Με μαθηματικά μετράμε : το βάρος μας, το ύψος μας, τα χρήματα που πληρώνουμε ή μας πληρώνουν, τις θερμίδες όταν κάνουμε δίαιτα, τα λίτρα πετρελαίου που καταναλώνουμε, τον μισθό που παίρνουμε, το δάνειο που πληρώνουμε, το ρεύμα που ξοδεύουμε, τις τηλεφωνικές μονάδες, το σκορ ενός αγώνα, τις βάσεις εισαγωγής για να μπούμε στο Πανεπιστήμιο, τα ποσοστά που πήραν τα κόμματα στις εκλογές, το μέγεθος του ανέμου ή ενός σεισμού, τη θερμοκρασία του σώματός μας, το μέγεθος των σπιτιών μας, αποστάσεις, τις πιθανότητες να κερδίσουμε το λαχείο που δεν εχουν τελειωμό.

ΓΡΑΦΕΙ Η ΔΑΝΑΗ

ΑΠΟ ΤΟΥΣ «ANOrYMOUS »