ΟΧΙ ΒΙΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

bia sta sxol

Ο Σχολικός εκφοβισμός είναι μια πραγματικότητα που απασχολεί πολλούς γονείς. Είναι η χρήση βίας μεταξύ μαθητών με σκοπό να προκαλέσουν πόνο. Μαθητές  δηλώνουν ότι έχουν δεχτεί εκφοβισμό ακόμα και στο δημοτικό. Η βία στα σχολεία συνήθως ασκείτε (σωματικά) και είναι πιο ανησυχητική γιατί απειλεί άμεσα την ασφάλεια του παιδιού. Στην έρευνα που έγινε από το χαμόγελο του παιδιού σε έξι χώρες, η Ελλάδα έρχεται τέταρτη σε ποσοστά σχολικού εκφοβισμού . Λιθουανία με 51,26%, Εσθονία με 50,20%, Βουλγαρία με 34,66%, Ελλάδα με 31,98%, Ιταλία με 15,09%. Συνήθως οι δράστες της σχολικής βίας είναι παιδιά με γονείς που δεν εργάζονται και που αντιμετωπίζουν οικονομικά , ή άλλα οικογενειακά προβλήματα. Το 67% των θυμάτων μιλά γι’ αυτό  που του συνέβη, ενώ το 33% κρατάνε μέσα τους τα όσα  τους  συνέβησαν, με αποτέλεσμα να έχουν σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα , και το κάνουν από ντροπή, ή φόβο αλλά και γιατί πιστεύουν ότι κανείς δεν μπορεί να τους βοηθήσει.

bia sta sx 2

Θύματα παρουσιάζονται τα αγόρια με ποσοστό 34,20% έναντι 29,71% σε σχέση με τα κορίτσια. Δράστες περιστατικών βίας στα σχολεία είναι 42,20% αγόρια έναντι 18,57% των κοριτσιών . Ένα παιδί μπορούμε να καταλάβουμε  αν δέχεται σχολική βία από μερικές ενδείξεις όπως , γυρνά σπίτι με σκισμένα ρούχα , επικαλείται συχνά ότι είναι άρρωστος , βλέπει συχνά άσχημα όνειρα , χάνει το ενδιαφέρον του για τα μαθήματα , έχει πιο λίγους φίλους από ότι συνήθιζε να έχει , και αντιδρά έντονα. Τέλος υπάρχει και η Ηλεκτρονική  βία όπου η παρενόχληση στον κυβερνοχώρο π.χ αποστολή αγενών μηνυμάτων , διάδοση ψεύτικης φήμης , δημιουργία διάδοση video που ταπεινώνουν και κοροϊδεύουν ένα παιδί .

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ ΤΩΡΑ!!!!!!

ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΠΛΗΓΕΣ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ!!!!!

bia sta sx 3

ΓΡΑΦΕΙ Ο ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ

ΑΠΟ ΤΟΥΣ «ANONYMOUS THE BEST»