Το Γυμνάσιο Μύρινας τιμά τους ήρωες

Την Κυριακή 23 Μαρτίου το Γυμνάσιο Μύρινας  γιόρτασε την Εθνική Εορτή της Ελλάδας  της 25ης Μαρτίου με εξαιρετικό τρόπο που ενέπνεε σεβασμό  απέναντι στους ήρωες της Ελληνικής Επανάστασης.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο πνευματικό κέντρο του Ι.Ν Αγίου Παντελεήμονος Ανδρωνίου στις 7:30 το απόγευμα.

Ο Διευθυντής του Γυμνασίου Μύρινας, κ. Ρόκκος , εκφώνησε τον πανηγυρικό λόγο κι ακολούθησε μια σειρά από δημοτικά και παραδοσιακά τραγούδια και χορούς , από Θράκη, Πόντο, Μικρά Ασία, νησιά του Αιγαίου και Λήμνο.

Οι μαθητές που χόρεψαν ήταν οι: Χαρίτου Σεβαστή, Σαρδιανού Αθηνά, Τάφα Τζένη, Χότζα Σόνια, Αγαλιανού Έφη, Ντέμο Σάρα, Χριστοφιδέλλης Τάσος, Βουρνόβαλη Αλεξάνδρα, Γονεδοπούλου Ρακέλ, Σιώμη Μαρία, Κληρονόμου Ιωάννα, Παπαδάκη Ευγενία, Καλογιάννη Κατερίνα, Τριανταφύλλου Χαράλαμπος, Αθανασόπουλος Σπύρος, Βουλγαροπούλου Κυριακή, Κλινάκη Ματίνα, Μήτρε Γιώργος, Μήτρε Ντόντσο.

Μουσική έπαιξαν οι : Χατζόγλου Παναγιώτης (κιθάρα – λύρα), Κατσάνος Δημήτρης (μπουζούκι), Βλάχου Ελένη (κιθάρα), κα. Καλύβα Ελευθερία (αρμόνιο)

Υπεύθυνη της ορχήστρας ήταν η καθηγήτρια Μουσικής , κα. Καλύβα Ελευθερία, την επιμέλεια της μουσικοχορευτικής παράστασης  είχε ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής  κ. Βακουφάρης Θεόδωρος, το πρόγραμμα της γιορτής συνέταξε ο καθηγητής Πληροφορικής  κ. Καρακάντζος Αλέξανδρος και την επιμέλεια του προγράμματος είχε η καθηγήτρια Ελληνικής Φιλολογίας  κα. Νταβέλη Δήμητρα.

Οφείλουμε πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές μας καθώς και στους καθηγητές του Γυμνασίου Μύρινας που μας πρόσφεραν μια όμορφη, συγκυνητική βραδιά!

Δείτε παρακάτω φωτογραφίες από την εκδήλωση.

ΓΡΑΦΕΙ Η ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ