ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΟΥ FACEBOOK

To facebook μπήκε στη ζωή των περισσότερων ανθρώπων με τα θετικά και τα αρνητικά του.
Έφερε σε επαφή παλιούς συμμαθητές, βοήθησε να επικοινωνούμε άμεσα και καλύτερα, να διαφημίζουμε προϊόντα, να ενημερωνόμαστε.
Τα αρνητικά του όμως είναι και αυτά αρκετά.Συχνά ξοδεύουμε στο facebook πολύ χρόνο αντί να ασχολούμαστε με κάτι πιο δημιουργικό. Παρακολουθούμε τι κάνουν οι »φίλοι» μας και ξεχνάμε να ασχοληθούμε με τους πραγματικούς φίλους μας. Έτσι πολλές φορές το facebook γίνεται εθισμός και εξάρτηση. Ο μεγαλύτερος όμως κίνδυνος προέρχεται από τα προσωπικά δεδομένα και τις φωτογραφίες που ανεβάζουμε. Αυτά μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν κάποια κακόβουλα άτομα για να μας βλάψουν.
Γενικά για να αποφύγουμε τις παγίδες του facebook, πρέπει να το χρησιμοποιούμε με τρόπο που δεν θα μας απομονώνει από την πραγματική ζωή.

ΓΡΑΦΕΙ Η ΔΑΝΑΗ

ΑΠΟ ΤΟΥΣ «ANOrYMOUS»