Έφηβοι & εξαρτήσεις -ενημέρωση καθηγητών από το ΚΕΘΕΑ

17553879_1459952100703177_553801171978845338_n

Το ΚΕΘΕΑ ( Κέντρο Θεραπείας Εξαρτημένων Ατόμων) ,ανταποκρινόμενο θετικά στην πρόσκληση που τους απευθύναμε, επισκέφτηκε το σχολείο μας την Τετάρτη 29 Μαρτίου στο πλαίσιο των δράσεών του για ενημέρωση των εκπαιδευτικών σχετικά με τις εξαρτήσεις στην εφηβική ηλικία.
Το ΚΕΘΕΑ είναι το μεγαλύτερο δίκτυο υπηρεσιών απεξάρτησης και κοινωνικής επανένταξης στη χώρα μας. Βρίσκεται δίπλα στους χρήστες ουσιών και τις οικογένειές τους από την ίδρυση της ΙΘΑΚΗΣ, της πρώτης ελληνικής Θεραπευτικής Κοινότητας, το 1983. To KEΘΕΑ απευθύνεται επίσης σε όσους αντιμετωπίζουν πρόβλημα με άλλες μορφές εξάρτησης, όπως το αλκοόλ, ο τζόγος και το διαδίκτυο.
Η κατάρριψη των μύθων και η έγκυρη ενημέρωση για τις ουσίες και τις εξαρτήσεις, η προώθηση μηνυμάτων πρόληψης, η αντιμετώπιση του κοινωνικού αποκλεισμού και των διακρίσεων εις βάρος όσων αντιμετωπίζουν το πρόβλημα, και η διευκόλυνση της πρόσβασης στις υπηρεσίες, είναι μερικοί από τους βασικούς στόχους του ΚΕΘΕΑ με  εξειδικευμένα προγράμματα και ενημερωτικές δράσεις και σε εκπαιδευτικές κοινότητες όλων των βαθμίδων.