Μαθηματικοί εν δράσει

images

Δύο  Όμιλοι Μαθηματικών θα συσταθούν και τη φετινή χρονιά στο Γυμνάσιό μας από τις μαθηματικούς Παπανικολάου Αναστασία και Καραμανίδου Ελένη, που στοχεύουν στο να μεταφέρουν στους μαθητές την αγάπη τους για τον κόσμο των μαθηματικών!

math

Ειδικότερα, ο ένας  Όμιλος απευθύνεται σε μαθητές της Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου όχι μόνο του 1ου Γυμνασίου Ευόσμου αλλά και σε μαθητές άλλων Γυμνασίων  που αγαπούν τα Μαθηματικά και έχει σκοπό να τους προετοιμάσει για τους Μαθηματικούς Διαγωνισμούς της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (Θαλής, Ευκλείδης, Αρχιμήδης).   Τα μαθήματα θα πραγματοποιούνται από την Παπανικολάου Αναστασία στον χώρο του σχολείου κάθε Πέμπτη και Παρασκευή από τις 14:00 μέχρι τις 15:00.

Ο άλλος Όμιλος απευθύνεται σε μαθητές της Γ΄ Τάξης του Γυμνασίου μας αλλά και άλλων Γυμνασίων με σκοπό να προετοιμάσει τα …τριτάκια για τα μαθηματικά του Λυκείου.  Οι συναντήσεις θα πραγματοποιούνται κάθε Τετάρτη από τις 14:00 μέχρι τις 15:00 με υπεύθυνη μαθηματικό την Καραμανίδου Ελένη.

Και βέβαια ούτε φέτος θα λείψει ο παιγνιώδης χαρακτήρας των μαθηματικών με τις δύο εκπαιδευτικούς να βάζουν κάθε βδομάδα γρίφους…για όλους μας!  Ακούγεται ότι για τους νικητές θα υπάρχει και ανταμοιβή!  Για να δούμε …τι θα βρούμε!

mathimatika