Η Χριστουγεννιάτικη Γιορτή μας στην Κατακόμβη

Καταγραφή

Άρωμα Χριστουγέννων γεύτηκαν οι καθηγητές και οι μαθητές  του 1ου Γυμνασίου Ευόσμου στο πλαίσιο της καθιερωμένης Χριστουγεννιάτικης Γιορτής μας που τελέστηκε στην Κατακόμβη του Ι. Ν. Ευαγγελισμού της Θεοτόκου στις 23/12/2016.

Την αυλαία της γιορτής μας άνοιξε ο εφημέριος του Ι. Ναού  Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Κωστούλας Παναγιώτης που περιέγραψε με ιδιαίτερα παραστατικό τρόπο την εικόνα της Γέννησης του Χριστού αναδεικνύοντας και τους συμβολισμούς της.

Καταγραφή 3

Στη συνέχεια, μαθητές και μαθήτριες μας μετέφεραν με τις αφηγήσεις τους στο γεγονός της Γέννησης του Χριστού και μας ταξίδεψαν σε διάφορες γωνιές της Ελλάδας  διαβάζοντας έθιμα των γιορτών που συναντάμε κατά τόπους. Η χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα ενισχύθηκε από τα τραγούδια και τις μελωδίες της χορωδίας  και της ορχήστρας του σχολείου μας, που έντυσαν μουσικά την εκδήλωση. Η γιορτή ολοκληρώθηκε με την παράθεση δεξίωσης στους Διδάσκοντες του Γυμνασίου μας από τον οικοδεσπότη π. Γεώργιο Μίλκα.

Καταγραφή 2

Υπεύθυνες της γιορτής ήταν η κ. Χριστοδούλου Αικατερίνη, Θεολόγος και η κ. Ιορδανίδου Σοφία, Καθηγήτρια Μουσικής.