ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ-ΕΥΟΣΜΟΥ

αρχείο λήψης

Μετά από ερωτήσεις που δέχεστε και δεχόμαστε καθημερινά σχετικά με τα μέτρα για τον κοροναϊό, για απολυμάνσεις σχολείων κ.λ.π. συντάξαμε την παρακάτω επιστολη προς τους γονείς και σας παρακαλούμε να την προωθήσετε προς τους γονείς των μαθητών και τους συλλόγους γονέων και κηδεμόνων.
“Αγαπητοί γονείς,

Ευχόμαστε σε όλους εσάς και όλους τους μαθητές υγεία, επιμονή και υπομονή για την αντιμετώπιση των δύσκολων καταστάσεων που περνάμε.

Επικοινωνούμε μαζί σας με αφορμή τα όσα τις τελευταίες μέρες λέγονται και γράφονται στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, σχετικά με τα σχολεία, με τις απολυμάνσεις, με τα μέτρα που πάρθηκαν.

Οι σχολικές επιτροπές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπ/σης πήραν προληπτικά μέτρα το Δεκέμβριο του 2019. Η τελευταία κατανομή χρημάτων του προηγούμενου έτους ήταν αυξημένη για την προμήθεια ειδών προστασίας και ατομικής υγιεινής (αντισηπτικά, γάντια, κ.λ.π). Με επιστολή μας ενημερώθηκαν οι Δ/ντες των σχολείων για να προβούν έγκαιρα στην προμήθεια των απαραίτητων ειδών.

Με την πρώτη κατανομή του 2020 για την αντιμετώπιση της δύσκολης κατάστασης που άρχισε να διαμορφώνεται δόθηκε αυξημένη επιχορήγηση κατά 50% σε σχέση με την προηγούμενη ,με την παραίνεση προς τις δ/νσεις των σχολείων, να προμηθευτούν όλα τα απαραίτητα υλικά που όριζε το Υ.ΠΑΙ.Θ. σε εγκύκλιο την οποία είχε αποστείλει.

Οι πρόεδροι των σχολικών επιτροπών οι οποίοι προέρχονται από το χώρο της εκπαίδευσης με αυξημένο αίσθημα ευθύνης πήραμε την απόφαση τη δύσκολη αυτή στιγμή, παρόλο που οι υποχρεώσεις των σχολικών επιτροπών που μας επιβαρύνουν αυτό το διάστημα προς οργανισμούς κοινής ωφέλειας (ΔΕΗ, Αέριο,πετρέλαιο κ.λ.π.) είναι αυξημένες, να ενισχύσουμε τα σχολεία για την αντιμετώπιση του Κοροναϊού.

Με έγγραφο μας προς τις διευθύνσεις των σχολείων ζητήσαμε από τις καθαρίστριες των σχολείων σχολαστικό καθαρισμό σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας. Ζητήθηκε μάλιστα από τους Δ/ντες να κοινοποιήσουν το έγγραφο στις εργαζόμενες στην καθαριότητα των σχολείων.

Αναφορικά με την απολύμανση των σχολείων, μετά από έρευνα που έγινε, διαπιστώθηκε ότι η διάρκειά της είναι μόνο για 24 ώρες. Ως εκ τούτου και μετά από συμβουλές ειδικών, προτάθηκε η χρήση χλωρίου και απολυμαντικών και ο σχολαστικός καθαρισμός επιφανειών (θρανία, καρέκλες, πόρτες, κ.λ.π.) καθώς και γενική καθαριότητα των σχολείων για όσο διάστημα αυτά παραμένουν χωρίς μαθητές.

Είμαστε πάντα σε εγρήγορση και ακολουθούμε τις συμβουλές και οδηγίες που έρχονται από την κεντρική πολιτεία.

Όλοι μαζί ακολουθώντας τις οδηγίες των ειδικών και αναλογιζόμενοι την ατομική μας ευθύνη, θα ανταπεξέλθουμε στη δύσκολη κατάσταση που αντιμετωπίζουμε.”

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ

ΤΑΞΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ