Οδηγίες πλοήγησης στο περιβάλλον e class…

κατάλογος rrrΟι μαθητές κάνοντας χρήση των κωδικών του ΠΣΔ, που ήδη έχουν, μπαίνουν στην πλατφόρμα e class, (ηλεκτρονική τάξη), όπου στην αρχική σελίδα βρίσκεται το χαρτοφυλάκιό τους. Αριστερά στην οθόνη σε μαύρο πλαίσιο υπάρχουν διάφορες επιλογές. Μία από αυτές είναι τα μαθήματα. Κάνοντας κλικ στα μαθήματα εμφανίζονται οι ηλεκτρονικές τάξεις που δημιούργησαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας. Άλλες τάξεις είναι ανοιχτές και άλλες κλειστές. Όπου είναι κλειστές πρέπει οι μαθητές να υποβάλλουν στους αντίστοιχους καθηγητές αίτημα εγγραφής, κάνοντας κλικ στο μάθημά τους και υποβάλλοντας μια φόρμα όπου θα γράφουν τον λόγο του αιτήματός τους. Κατόπιν αυτού οι εκπαιδευτικοί κάνουν δεκτό το αίτημα των μαθητών και οι τελευταίοι αποκτούν πρόσβαση στο υλικό – μάθημα των εκπαιδευτικών. Ένα μεγάλο μέρος του υλικού που ανεβάστηκε στις τάξεις έχoυν τη μορφή word, ecxel. Οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα να ανοίξουν, να αποθηκεύσουν το αρχείο στον υπολογιστή τους και στη συνέχεια να το επεξεργαστούν, να λύσουν δηλαδή τις ασκήσεις, να κάνουν τις εργασίες, που τους ανατέθηκαν. Μόλις τελειώσουν τις ασκήσεις τους, μπορούν να  να τις αποστείλουν ηλεκτρονικά στον καθηγητή τους μέσα από την ίδια πλατφόρμα, η οποία αριστερά πάλι σε μαύρο πλαίσιο δίνει την επιλογή Mηνύματα.

Καλή δύναμη σε όλους μας!