1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΜΥΡΙΝΑΣ

iΜΙΣΤΕΡ

Οι μαθητές της Ε’ και ΣΤ’ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Μύρινας, που μαθαίνουν γερμανικά ως β ξενη γλώσσα, αποφάσισαν να δημιουργήσουν αυτό το περιοδικό, HALLO DEUTSCHLAND!, όπου μπορείτε να δείτε βίντεο και  εικόνες , αλλά και να διαβάσετε άρθρα που αναφέρονται στη Γερμανία.

Το περιοδικό περιλαμβάνει 5 τεύχη :

Α) ΓΕΡΜΑΝΙΑ  Μέσα από video, είκονες, και κείμενα γνωρίζει κανείς τη Γερμανία και τον πολιτισμό της.

Β) ΜΑΘΑΙΝΩ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ Οσοι θέλουν να μάθουν ή να κάνουν επανάληψη της γερμανικής γλώσσας, μπορούν να επισκεφτούν το σχετικό τεύχος που δημιούργησε η δασκάλα μας για το μάθημα μέσα στη τάξη!

Γ) ΜΟΥΣΙΚΗ Όσοι θέλουν, μπορούν να διαβάσουν τα άρθρα  για  τα διάφορα είδη μουσικής και πασίγνωστους μουσικούς όπως: ο Μότσαρντ, ο Μπαχ , ο Μπετόβεν αλλά και νεώτερους

Δ)  ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ  Για τους φίλους του Γερμανικού ποδοσφαίρου υπάρχουν βίντεο αγώνων αλλά και οι ιστορίες ομάδων. Το ίδιο ισχύει και για τα άλλα σπορ.

Ε) ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΚΟΥΖΙΝΑ . Γνωρίστε τις διατροφικές συνήθειες , τη γερμανική κουζίνα και δοκιμάστε τις συνταγές που σας προτείνουμε.

Απολαύστε το περιοδικό μας καλή περιήγηση.!