Ημέρα ασφαλούς Διαδικτύου 2016

Αρθρο-Καλές Πρακτικές για παιδιά και εφήβους1.docx

H 9η Φεβρουαρίου έχει καθιερωθεί σε όλον τον κόσμο ως ημέρα ασφαλούς Διαδικτύου και η φετινή επέτειος αποτέλεσε τον 13ο  εορτασμό της. Με αφορμή τον εορτασμό της ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου στο 2ο Γυμνάσιο Κοζάνης πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη ( 9/2/2016) σχετική εκδήλωση από την καθηγήτρια Πληροφορικής του σχολείου μας, κυρία Ζυγούρη Αναστασία. Την εκδήλωση παρουσίασαν δύο μαθήτριες της Β΄τάξης, Ρουνταρή Στέλλα και Μπακατάρη Δώρα . Οι μαθητές του σχολείου μας την 6η ώρα κατέβηκαν στην αίθουσα εκδηλώσεων όπου παρουσιάστηκαν καλές πρακτικές χρήσης του Διαδικτύου για παιδιά και εφήβους και δόθηκαν οδηγίες και συμβουλές. Επίσης προβλήθηκαν σχετικά βίντεο με θέμα τους σοβαρούς κινδύνους του Διαδικτύου λόγω των μεγάλων διαστάσεων που έχει πάρει η χρήση του στην καθημερινή ζωή των νέων.
Στόχος της εκδήλωσης ήταν να ευαισθητοποιηθεί όλη η σχολική κοινότητα σε θέματα ασφαλούς χρήσης του Διαδικτύου και να γίνει συνείδηση όλων , μαθητών , εκπαιδευτικών, γονέων, κηδεμόνων αλλά και της πολιτείας ότι πρέπει να συνεργαστούμε για να έχουμε ένα καλύτερο διαδίκτυο για όλους και ιδιαίτερα για τα παιδιά και τους νέους.

Συντάκτες: Στέλλα Ρουνταρή , Δώρα Μπακατάρη ( Β2 )