Για πρώτη φορά η Μαθητιάδα στην Κοζάνη!

Μαθητιάδα1

Φέτος στις 6-7 Απριλίου 2016 έλαβαν χώρα μαθητικοί αγώνες στην Κοζάνη στους οποίους πήραν μέρος μαθητές της περιφέρειας της Δυτικής Μακεδονίας.
Οι μαθητικοί αγώνες ή αλλιώς Μαθητιάδα ήταν μια προσομοίωση των ολυμπιακών αγώνων όπου ταυτόχρονα έγιναν και πολιτιστικές και καλλιτεχνικές δράσεις των σχολείων.
Ο εμπνευστής της ιδέας της Μαθητιάδας είναι ο γυμναστής Γάλλος Γεώργιος που το 2001 στις Σέρρες δημιούργησε ένα ολυμπιακό χωριό όπου κάθε χρόνο φιλοξενούνται για πέντε ημέρες σχολεία από όλον τον κόσμο τα οποία συμμετέχουν σε προσομοιώσεις των ολυμπιακών αθλημάτων.
Το σχολείο μας, το 2ο  Γυμνάσιο Κοζάνης έλαβε μέρος στη Μαθητιάδα της Κοζάνης με 50 μαθητές οι οποίοι επιλέχθηκαν από τον γυμναστή μας κ. Μπιμπίρη Αργύρη, για να το εκπροσωπήσουν στο ποδόσφαιρο, την καλαθοσφαίριση, την κολύμβηση, το taekwodo, την πυγμαχία, τον στίβο και το πινγκ πονγκ.

Αθανάσιος Σαμαράς