«Η άλλη φωνή» της Άννας Γκέρτσου Σαρρή από τη μαθήτρια Παπαθανασίου Αγγελική(Α3)

βιβλίο   Η συγγραφέας του βιβλίου είναι η Άννα Γκέρτσου-Σαρρή. Αναφέρεται στη ζωή ενός κοριτσιού που πάει Γ’ Λυκείου. Για τη Μαρίνα αυτή η χρονιά που θα ακολουθήσει θα καθορίσει το μέλλον της.

Αντιμετωπίζει πολλές δυσκολίες, οι οποίες θα την κάνουν πιο δυνατή. Επίσης βρίσκεται σε ένα μεγάλο δίλλημα γιατί πρέπει να επιλέξει με τι επάγγελμα θα ασχοληθεί. Τι πρέπει να κάνει ; Να ακολουθήσει τη Νομική, με την έτοιμη επαγγελματική λύση ή τη Σχολή που πάντα ονειρευόταν; Ταυτόχρονα ερωτεύεται έναν φοιτητή, ο οποίος έχει κάποια μυστική σχέση με την συμμαθήτριά της Υβόννη.

Μέσα από τις αντιζηλίες και καχυποψίες, η αλήθεια αποκαλύπτεται και αναδεικνύεται η δύναμη της προσφοράς και της φιλίας. Η Μαρίνα τελικά θα ‘’ακούσει τη φωνή’’ του εσωτερικού της κόσμου, η οποία θα την βοηθήσει και θα την κάνει από έφηβη, έναν ώριμο άνθρωπο.