«Πρωτοφανής κακοκαιρία στην Κοζάνη» από το μαθητή Κώστα Χαμπίδη ( Α4)

χιόνια Ιστορικά κύματα ψύχους «χτύπησαν» φέτος τη χώρα μας. Αρχικά εμφανίστηκε το  κύμα κακοκαιρίας που ονομάζεται Αριάδνη. Ήρθε από τη Ρωσία, χτύπησε πρώτα τη Βόρεια Ελλάδα και σιγά-σιγά επεκτάθηκε σε όλη σχεδχιονια2όν τη χώρα. Το κύριο χαρακτηριστικό της Αριάδνης ήταν το χαμηλό βαρομετρικό. Ο υδράργυρος σε πολλές περιοχές της χώρας έπεσε στους -22 βαθμούς κελσίου!!! Επίσης παρατηρήθηκαν χιονοπτώσεις ακόμα και σε περιοχές με πολύ χαμηλό υψόμετρο. Είδαμε παραλίες χιονισμένες!!!

Και πριν προλάβουμε καλά-καλά να συνέλθουμε από την Αριάδνη χτύπησε….. ο ιστορικός Βίκτωρ. Τα χαρακτηριστικά του καιρού αυτή τη φορά ήταν διαφορετικά, αλλά και πάλι το κρύο ήταν έντονο. Οι ενισχυμένοι νότιοι άνεμοι, οι ισχυρές βροχές, οι καταιγίδες και οι πυκνές χιονοπτώσεις σε περιοχές με χαμηλό υψόμετρο, όπως η Δ. Μακεδονία, μάς κράτησαν μέσα στα σπίτια μας και κάποιες μέρες μακριά από τα σχολεία!!!