«Πόσο Laptop πια;»του μαθητή Γιώργου Σβίγκου (Α4)

«Πόσο Laptop πια;»του μαθητή  Γιώργου Σβίγκου (Α4)

Οι σημερινοί έφηβοι περνούν όλο και περισσότερη ώρα στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές, τα Tablets και τα Smartphones.

Στην ανάπτυξη η παρατεταμένη έκθεση στα παραπάνω διακόπτει για ορισμένο χρονικό διάστημα την ολοκλήρωση των διασυνδέσεων και των μεμβρανών του εγκεφάλου. Έτσι όταν σταματήσουμε να αναπτυσσόμαστε οι διασυνδέσεις του εγκεφάλου μας θα είναι ελλιπείς και μη ολοκληρωμένες. Δηλαδή θα γίνουμε πιο χαζά και από τα άλλα χαζά παιδιά!!!

Αντίθετα όμως η χρήση της τεχνολογίας στους  μεγαλύτερους ανθρώπους βοηθάει στην πρόληψη του Alzheimer και της άνοιας..Οι μεγαλύτεροι άνθρωποι έχουν ολοκληρώσει τις εγκεφαλικές διασυνδέσεις τους, οπότε η έκθεση στα παραπάνω προϊόντα τεχνολογίας τους βοηθάει να κρατήσουν τις εγκεφαλικές διασυνδέσεις τους σε καλή κατάσταση!

Καλό θα ήταν να παροτρύνουμε τους μεγαλύτερους συγγενείς μας στη χρήση των ηλεκτρονικών υπολογιστών και των παρόμοιων προϊόντων, βέβαια πάντα με μέτρο.

Εσείς έφηβοι , please, ξεκολλήστε  από το cyberspace και κοιτάξτε  γύρω σας!!!