Ένα μουσείο μια ιστορία

ar11

Η τέχνη της καλαθοπλεκτικής στις μέρες μας δεν είναι αρκετά αναπτυγμένη. Οι άνθρωποι που ασχολούνται με αυτήν είναι λιγοστοί. Ένα μουσείο που κατάφερε να διατηρήσει τα έργα αυτών των ανθρώπων είναι αυτό της καλαθοπλεκτικής των Ρωμά στο θρυλόριο της Κομοτηνής. Αυτό το μουσείο με τα πλούσια εκθέματά του, μας παροτρύνει να μάθουμε την ιστορία της τέχνης.

Τα έργα του μουσείου ποικίλουν σε μέγεθος, σχήμα και χρήση. Αρχικά βλέπουμε τα κλασικά καλάθια τα οποία χρησίμευαν για το κουβάλημα διάφορων αντικειμένων, μέχρι και ανθρώπων. Αφού προχωρήσαμε όμως, είδαμε πιο περίεργα πράγματα. Αξιοθαύμαστες εκκλησίες ακόμα και κλουβιά τζιτζικιών που τα χρησιμοποιούσαν οι αρχαίοι Έλληνες. Αντικείμενα της καθημερινής μας ζωής τα οποία ούτε καν φανταζόμασταν πως μπορούν να πλεχτούν με τόσο δύσκολο τρόπο, όπως καπέλα, μπότες, ακόμα και τσάντες τα συναντήσαμε και τα γνωρίσαμε εκεί Έπειτα αυτό που μας έκανε μεγάλη εντύπωση ήταν οι υπέροχες ιστορίες που βρίσκονταν πίσω από κάθε καλάθι, όπως αυτή που στην οποία ένας γιος εκνευρισμένος από την συμπεριφορά του πατέρα του αναγκάστηκε να φτιάξει ένα μεγάλο καλάθι στο οποίο παρότρυνε τον πατέρα του να μπει, για να τον ρίξει από ένα ψηλό βουνό. Αφού το έκανε, ο πατέρας του συμβούλεψε να πάρει το καλάθι πίσω διότι σε λίγα χρόνια, ο δικός του γιος θα τον έριχνε με αυτό.Τέλος, αυτό που ελπίζουμε, είναι να ασχοληθούν περισσότεροι άνθρωποι με την τέχνη της καλαθοπλεκτικής και να δημιουργηθούν περισσότερα μουσεία, για να θαυμάσει περισσότερος κόσμος την τέχνη αυτή.

των  Νικολαΐδου Δήμητρας(Β2) και Παπάζογλου Χριστίνας ( Β2)