Η συμμετοχή του σχολείου μας στο Make a wish, των Ζίτο Ερισιάντα και Καλογερίδου Ιωάννα (Γ2)

μακε

Το σχολείο μας κάθε χρόνο αναλαμβάνει μια φιλανθρωπική δράση . Φέτος μετά από συζήτηση στη διάρκεια του μαθήματος των Θρησκευτικών αποφασίσαμε να βοηθήσουμε τον φιλανθρωπικό οργανισμό  «Make-A-Wish (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος)».  Πραγματικά μας συγκίνησε όλους ο αγώνας που δίνουν αυτά τα παιδιά και καταλάβαμε  πως δίνοντας τη δυνατότητα να πραγματοποιηθεί η ευχή ενός παιδιού που νοσεί σοβαρά στη ουσία βοηθάμε και στη θεραπεία του.

Πέρα από τα χρήματα που μαζέψαμε και αποστείλαμε σαν σχολείο, συμμετείχαμε και στο διαγωνισμό του Make-A-Wish στην κατηγορία video.

Αυθόρμητα και αβίαστα ακούγοντας  για την γενναιότητα αυτών των παιδιών , την ώρα του μαθήματος γεννήθηκαν οι στίχοι μας ως έκφραση θαυμασμού γι” αυτά τα παιδιά. Φτωχοί οι στίχοι μας , όμως πώς να περιγράψει κάποιος το μεγαλείο αυτών των παιδιών;

Η όλη διαδικασία συμμετοχής μας πρόσφερε δυνατή συγκίνηση γιατί νιώσαμε πιο κοντά στα παιδιά που παλεύουν και βάλαμε και μεις ένα λιθαράκι για να πάρουν χαρά και δύναμη.

Οι στίχοι του τραγουδιού μας:

Δες

Δες τα μάτια μας δακρύζουν

Δες ο κόσμος πως κοιτά

Δες το φως πως φεύγει

και πώς η καρδιά χτυπά

Τα παιδικά  σου τα χρόνια

πόσο δύσκολα περνάς

Το παιδί με τα όνειρα που ευχή αποκτά

Ελπίδα σου δίνει

χαρά σε γεμίζει

και τον πόνο ξεπερνά